Cumhuriyet Halk Partisi'nin eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 17-25 Aralık operasyonlarıyla ilgili olarak dönemin bakanlarından Erdoğan Bayraktar'a yönelik sözleri nedeniyle yargılandığı davada, savcının talebi açıklandı.

CHP'nin eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 17-25 Aralık operasyonları nedeniyle hakkında Meclis soruşturması açılan eski bakan Erdoğan Bayraktar'a yönelik sözleri nedeniyle yargılandığı davada savcının talebini açıkladı. Savcı, Kılıçdaroğlu'nun 'kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret' suçundan 1 yıl 2 ay ile 2 yıl 4 ay arasında hapis cezası almasını istedi.

Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığı var mı?

Kemal Kılıçdaroğlu'nun milletvekili olmaması nedeniyle dokunulmazlığı bulunmuyor.

Erdoğan Bayraktar kimdir?

Trabzon doğumlu olan eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türk siyasetinin tanınmış isimlerinden biridir. İnşaat sektöründe kariyerine başlayan Bayraktar, zamanla sektörde önemli projelere imza atmıştır.

Erdoğan Bayraktar, siyasi kariyerine 2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile başladı. AK Parti'nin kurucu üyelerinden biri olan Bayraktar, 2007 ve 2011 genel seçimlerinde Trabzon milletvekili olarak parlamentoya girmiştir.

Davutoğlu'ndan İmamoğlu'na ziyaret: Allah utandırmasın, her zaman yanınızdayız Davutoğlu'ndan İmamoğlu'na ziyaret: Allah utandırmasın, her zaman yanınızdayız

2009 yılında gerçekleşen yerel seçimlerde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Bayraktar, 2011'deki kabine revizyonunda Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak atanmıştır. Bu dönemde kentsel dönüşüm projeleri, çevre politikaları ve şehir planlaması gibi alanlarda önemli adımlar atmıştır.

Erdoğan Bayraktar, evli ve beş çocuk babasıdır.

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonları sonrasında istifa etti

Erdoğan Bayraktar'ın adı, 17-25 Aralık 2013 yolsuzluk ve rüşvet operasyonları sonrasında sıkça gündeme gelmiştir. Bu operasyonların ardından Bayraktar istifa etmiş ve yaşanan süreçte siyasi sahnede önemli tartışmaların odağı olmuştur.

Editör: Haber Merkezi