Ekonomist Hikmet Baydar, "Faiz beklentilerine uygun geldiği için altının kritik seviyesi şu anda 2282 dolar civarında.

ABD'de faiz indiriminin ertelenmesiyle altının prim yapma olasılığı azalıyor" şeklinde değerlendirmede bulundu.

AB, gaz alımında Türk Akım'a geçiyor AB, gaz alımında Türk Akım'a geçiyor

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini beklenenin ötesinde bir değişiklik yapmayarak, 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25 ile 5,50 arasında sabit bıraktı.

Fed'in politika faizinde değişiklik yok: 23 yılın en yüksek seviyesi sabit tutuldu

Kararın ardından altın ve dolar için neler bekleniyor? Milliyet'e konuşan ekonomist Hikmet Baydar şunları dile getirdi:

"Federal Reserve'in faiz kararı beklenen bir adım oldu, sürpriz değil. Şimdi odaklanılacak nokta, ilerleyen dönemde gelecek mesajlar olacak. Eğer bu mesajlar içinde bu yıl içinde faiz indirimlerine ilişkin olumsuz bir hava varsa, bu piyasaları olumsuz etkileyebilir. Bundan sonra enflasyonu yakından izleyeceğiz. Eğer enflasyonda bir düşüş gerçekleşirse, faiz indirimleri gündemde kalabilir şeklinde bir açıklama yapılırsa, piyasalarda olumsuz bir hava oluşmayabilir." şeklinde konuşan ekonomist Hikmet Baydar, gelecek süreci değerlendirdi.

Altındaki düşüşün sebebi ne?

Eylül ayında faiz indirimi ihtimali yüzde 60'lara çıktı ve gelecek yıl için faiz indirimi beklentileri arttı. Bu durum piyasalarda risk oluşturabilir ve altındaki mevcut düşüşün sebebi de bu beklentilerdir.

Altın düşmeye devam edecek mi?

"Faiz beklentileri doğrultusunda, altın şu anda kritik seviye olan 2282 dolar civarında bulunuyor. Bu seviyelere ulaşıldı, ancak henüz yukarı yönlü bir sinyal belirgin değil. Küçük çaplı yukarı doğru tepki hareketleri olabilir, ancak şu anda bir trend hareketi beklemiyorum. ABD'de faiz indiriminin ertelenmesiyle altının prim yapma olasılığı azalıyor."

Gram altında yeni tahmin

"Dolar/TL paritesinde aşağı yönlü sinyaller belirgin hale gelmeye başladı. Bu durumda yön daha da aşağıya doğru olabilir. Dolar/TL'deki düşüş, gram altın için ons altına kıyasla daha belirgin olabilir. İlk aşamada gram altının destek noktası 2360 TL seviyesinde bulunuyor. Ancak asıl sağlam destek noktası 2270 TL'dir. Gram altında aşağı yönlü sinyaller devam ediyor. Faiz kararının beklentilere uygun gelmesi, bu aşağı yönlü sinyalleri etkilemeyebilir."

Editör: Haber Merkezi