TBMM'de Yerel Basın İçin Destek Çağrısı

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, TBMM'de yaptığı konuşmada ve Hazine ve Maliye Bakanlığı'na verdiği soru önergesiyle yerel basına yönelik kısıtlamaların kaldırılmasını talep etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya'da! Kral 6. Felipe ile bir araya geldi Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya'da! Kral 6. Felipe ile bir araya geldi

"Tasarımlar Yerel Basını Bitiriyor"

Başarır, "Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi" kapsamında kamu kurumlarının resmi ilan vermemesi ve gazete aboneliklerini yenilememesinin yerel basını bitirme noktasına getirdiğini vurguladı. Yerel basının tek gelir kaynağının ilan-reklam ve gazete abone satışları olduğunu belirten Başarır, yazılı basının maliyetlerinin döviz cinsinden artmasının işletmelerin kapanmasına neden olduğunu söyledi.

"Planınız Var mı?"

Başarır, hükümete şu soruları yöneltti:

  • "Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi'ndeki olumsuz uygulamaların iptal edilmesi yönünde bir planınız mevcut mu?"
  • "Kamu kurumları, resmi ilan vermeyerek ve gazete aboneliklerini yenilemeyerek toplamda ne kadar tasarruf sağlamışlardır?"

"TÜRKSAT'ın Uydu Kirası Düşürülmeli"

Yerel televizyonların belini büken TÜRKSAT'ın uydu kirasının düşürülmesi gerektiğini savunan Başarır, "Bir yerel TV kanalının, bu uydu kirasını ödeyebilmek için aylık 10 bin dolar kazanması ülkemiz koşullarında mümkün mü?" diye sordu.

"Basın İlan Kurumu'nun Komisyonu Makul Seviyeye Çekilmeli"

Başarır, Basın İlan Kurumu'nun resmi ilanlardan aldığı yüzde 15 oranındaki komisyonun makul seviyeye çekilmesini istedi. Ayrıca, Basın İlan Kurumu'nun belediyeler başta olmak üzere basın kuruluşlarının kendi çabalarıyla aldıkları ilan-reklamlardan kestiği yüzde 15'lik komisyonun kaldırılması gerektiğini vurguladı.

"Yerel Basını Destekleme Paketi"

Başarır, yerel basını yeniden ayağa kaldırmak için bir "destekleme paketi" geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Bakanlığa şu soruyu yöneltti: "Dünyada yaşatılmak için özel bir gayret sarf edilen, ülkemizde ise neredeyse yok olma aşamasına gelmiş yerel basını, demokrasinin güçlenmesi amacıyla, yeniden ayağa kaldırmak için herhangi bir destekleme paketi geliştirme projeniz var mıdır?"

"Basın Özgürlüğünde Dipteyiz"

Başarır, konuşmasının bir bölümünde basın özgürlüğü konusuna da değindi. Türkiye'nin basın özgürlüğü konusunda diplerde olduğunu söyleyen Başarır, "Yargısız infaz gazeteciliği aldı başını gitti. Sayfalarda, ekranlarda, yayın mecralarında, sorgusuz sualsiz, ilgilisinden herhangi bir yanıt isteme veya savunma hakkı tanıma ihtiyacı bile duymadan, neden bu denli fazla 'haysiyet cellatlığı' yapılıyor?" diye sordu.

"Meslek Örgütleri Sessiz"

Başarır, meslek örgütlerinin basına yönelik kısıtlamalar karşısında sessiz kaldığını eleştirdi. "Basın açıklamaları çoğu kez, suya yazılan yazı gibidir, kaybolur gider" diyen Başarır, meslek örgütlerinin daha aktif olması gerektiğini vurguladı.

"Meclis'te Olumlu Çalışmalara Katkı Sözü"

Başarır, Meclis'te basın ve medya ile ilgili yapılacak her olumlu çalışmaya katkı koyma sözü verdi. "Yönetmelikse, yönetmelik, yasaysa yasa" diyen Başarır, "Konuyu en iyi bilen meslek örgütleri olarak çalışıp getirsinler, bütün mesleki sorun ve konuları... Sözüm söz; Meclis'te öncülüğünü bizzat ben yapacağım." ifadelerini kullandı.

Kaynak: rss