Üniversite öğrencileri, "Filistin için Bin Genç" adı altında bir araya gelerek İsrail'e karşı çeşitli protesto eylemleri düzenledi. Bu süreçte, AKP'nin İsrail ile ticaret yaptığına dair ortaya çıkan bilgiler gündeme damgasını vurdu.

1 Mayıs günü, "Düzene Karşı Kavgada Gençliğin Sesi Yenilgi Tanımaz" yazılı bir pankart açarak Taksim'e çıkmak isteyen bir grup, ters kelepçe takılarak gözaltına alındı. Vatan Emniyeti'ne götürülen gençler, gözaltına alınırken kendilerine yumruk atıldığını, kafalarının su birikintilerine sokulduğunu ve işkenceye maruz kaldıklarını iddia ettiler.

Topluluktaki gençler, 1 Mayıs gözaltılarının sebebini, 6 Nisan'da Odakule'de gerçekleştirmek istedikleri eyleme bağladı. Gözaltı süresince, nezarette kaldıkları dört gün boyunca temel ihtiyaçlarını gidermelerine izin verilmediğini belirttiler. Kadınlar, kamera ile izlenen nezaret odalarında tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için kendilerine verilen çöp poşetlerini kullanmak zorunda bırakıldıklarını ve ihtiyacı olanlara ped verilmediğini iddia ettiler. Ayrıca, avukatların getirdiği şeker, hijyenik ped, ilaç, peçete ve temiz kıyafetlerin de gözaltındaki gençlere verilmediği öne sürüldü.

YIPRATMA ÇALIŞMASI

4 Mayıs'ta İstanbul Adliyesi'ne sevk edilen 65 kişi arasında bulunanlar arasında, "Filistin için Bin Genç" topluluğuna üye olan üç kadın ve beş genç tutuklandı. Üniversiteli gençler, arkadaşlarının "cumhurbaşkanına hakaret" ve "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçlarından tutuklandığını ve Filistin mücadelesinin zayıflatılmaya çalışıldığını belirttiler. Adaletin sağlanmasını beklediklerini dile getirdiler.

CHP'den Saraçhane'de 'Büyük Eğitim Mitingi'... Özgür Özel kürsüde Erdoğan'a seslendi: 'Madem atamayacaktın, bu 1 milyon CHP'den Saraçhane'de 'Büyük Eğitim Mitingi'... Özgür Özel kürsüde Erdoğan'a seslendi: 'Madem atamayacaktın, bu 1 milyon

Üniversiteli gençlerin oluşturduğu bir grup, 6 Nisan Filistin Toprak Günü'nde, İstanbul Ticaret İl Müdürlüğü önünde "İsrail ile ticareti kes" sloganıyla bir eylem gerçekleştirdi. Bu eylem sırasında 43 kişi gözaltına alındı, kimlik kontrollerinin ardından 38'i serbest bırakıldı, 5'i ise adli işlemlere tabi tutuldu.

Editör: Orhan ŞEKER