Türk tiyatro ve sinema dünyasının sevilen isimlerinden biri, Ayten Gökçer, 84 yaşında aramızdan ayrıldı. Uzun yıllar boyunca sahnede ve kameranın önünde sergilediği üstün yetenekleriyle izleyicilerin kalbinde taht kuran Gökçer'in vefatı, Türk tiyatrosu ve sineması için büyük bir kayıp olarak nitelendiriliyor.

Ayten Gökçer, Türk sinema ve tiyatro tarihinde unutulmaz rolleri ve sanat dünyasına yaptığı katkılarla önemli bir iz bırakmıştı.

84 yaşında aramızdan ayrılan usta oyuncunun cenazesi, eşi Cüneyt Gökçer'in yanına defnedilmek üzere 15 Mayıs Çarşamba günü öğle namazını müteakip Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Devlet töreni düzenlenmeyecek.

Rol aldığı filmler ve diziler

 • 1965 - Taçsız Kral
 • 1967 - 501 Numaralı Hücre
 • 1967 - İçli Kız Funda
 • 1972 - Damdaki Kemancı
 • 1973 - Anneler Günü
 • 1980 - IV. Murat
 • 1981 - Bağdat Hatun
 • 1988 - Önce Canan
 • 1991 - Elif Ana
 • 1999 - Yılan Hikayesi (dizi)
 • 2003 - Patron Kim (dizi)
 • 2005 - Çat Kapı (dizi)
 • 2008 - Hoşçakal Güzin

Rol aldığı tiyatro oyunları

- Yılın Kadını: Peter Stone
- Yedi Kocalı Hürmüz
- Kim Korkar Hain Kurttan
- Gecikenler: Nazım Kurşunlu
- Hastalık Hastası
- Bağdat Hatun
- Cadı Kazanı
- Kaktüs Çiçeği
- Öp Beni Kate
- Klinik Bir Vaka
- Hortlaklar
- Bu Gece Başka Gece
- Aşk Acısı
- Bernarda Alba’nın Evi
- Polyanna
- Su Kızı
- Mavi Kuş
- Oyuncakçı Dede
- Finten
- Mança’lı Don Kişot
- Benim Adil Hanımefendi
- Onikinci Gece
- Woyzeck
- Lisistrata
- Lense ile Lana
- Don Juan
- Tufan

İstiklal Marşı okunduğu sırada ayağa kalkmayan araştırma görevlisi açığa alındı İstiklal Marşı okunduğu sırada ayağa kalkmayan araştırma görevlisi açığa alındı

Ödülleri

- 1966 - 1967 Sanat Sevenler Derneği Yılın En İyi Kadın Oyuncusu Ödülü
- 1970 - 1971 Sanat Sevenler Derneği Yılın En İyi Kadın Oyuncusu Ödülü
- 1974 Gazeteciler Derneği En İyi Sanatçı Ödülü
- 1975 Gazeteciler Derneği En İyi Kadın Sanatçı Ödülü
- 1976 Tercüman Gazetesi Okuyucu Oyları ile Yılın Sanatçısı Ödülü
- 1982 Ses Mecmuası Yılın En İyi Kadın Sanatçısı Ödülü
- 1989 Türk Basın Birliği'nin Yılın En Başarılı Kadın Sanatçısı Ödülü
- 1990 Türk Basın Birliği'nin Yılın En Başarılı Kadın Sanatçısı Ödülü
- 1992 Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü
- 1997 Türk İş Kadınları Derneği En İyi Sanatçı Ödülü

Ayten Gökçer kimdir?

Ayten Gökçer, Türk tiyatro ve sinemasının unutulmaz yıldızlarından biri olarak hatırlanır. Sanat dünyasında bıraktığı derin izlerle tanınan Gökçer, 84 yaşında hayata veda etti.

Ayten Gökçer, Türk tiyatrosu ve sinemasında uzun yıllar boyunca öne çıkan bir figürdü. Kendine özgü oyunculuk tarzı ve etkileyici sahne performanslarıyla izleyicileri büyüleyen Gökçer, birçok unutulmaz karaktere hayat verdi.

Ayten Gökçer, 26 Ocak 1940'ta Ankara'da dünyaya geldi ve asıl adı Ayten Kaçmaz'dır. Çocukluğu Ankara'da geçti ve babasının işlettiği bir lokantada büyüdü. Ailenin içinde bir abisi ve Yıldız adında bir ablası bulunmaktaydı. Ancak, sadece 2 yaşındayken anne ve babası ayrıldı. Annesi başka biriyle evlenince, babası da ilk karısıyla yeniden evlendi ve Ayten ile kardeşleri onun yanında büyüdü.

1952 yılında, Ankara Devlet Konservatuvarı'nın bale bölümüne adım atan Ayten, beş yıl sonra Muhsin Ertuğrul'un teşvikiyle Ankara Devlet Tiyatroları Çocuk Tiyatrosu Bölümü'nde görev almaya başladı. 1958'de ise Ankara Devlet Tiyatrosu'nun sanatçı kadrosuna dahil oldu.

1965 yılında, Atıf Yılmaz'ın yönettiği ve Ajda Pekkan, Erol Taş, Gönül Yazar ve Galatasaray'ın efsane futbolcusu ve Gol Kralı Metin Oktay ile birlikte başrolü paylaştığı "Taçsız Kral" filmiyle sinema dünyasına adım atan Ayten Gökçer, tiyatroya olan tutkusunu her zaman öncelik olarak gördü. Ünlü müzikal "Yedi Kocalı Hürmüz"de Hürmüz rolüyle başrolde yer alarak tiyatro kariyerine büyük bir vurgu yaptı.

1988'de Devlet Sanatçısı unvanını alan Ayten Gökçer, sayısız ödülün sahibi oldu. Oyuncu meslektaşları Güven Hokna ve Melek Baykal ile sık sık bir araya gelerek vakit geçiriyor.

Ayten Gökçer, 1962'de tiyatro oyuncusu Cüneyt Gökçer ile tanıştı ve 1964'te evlendiler. Evliliklerinden bir kızları olan Aslı Gökçer (Oba) bulunmaktadır.

Tiyatrocu eşi Cüneyt Gökçer, 23 Aralık 2009'da hayatını kaybetti.

Editör: Haber Merkezi