İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, kredi kullanan esnafın tepkisini çeken geriye dönük ekstra faiz uygulamasına sert bir şekilde karşı çıktı. Meclis kürsüsünden yapılan açıklamada Türkoğlu, bu kararın esnaf için adeta bir idam fermanı olduğunu belirtti.

Esnafın kredi geri ödemelerine ek olarak geçmiş taksitlere de ekstra faiz uygulanmasının, vicdani ve ahlaki değerlerle bağdaşmadığını vurgulayan Türkoğlu, kararın derhal geri alınmasını talep etti. Türkoğlu, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Erdoğan'dan Gazze diplomasisi! Erdoğan'dan Gazze diplomasisi!

"Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerinden kredi kullanan esnafımıza gönderilen mesaj, zaten zor durumda olan esnafımıza bir darbe daha indirmiştir. Sabit faiz oranlarıyla alınan kredilere geriye dönük olarak yüzde 10 ek faiz uygulanması, vicdansızlıktır. İnsanlar kredilerini alırken hesaplarını yapmışlardır, şimdi ise şartlar değişti gerekçesiyle faiz oranlarının geriye dönük olarak arttırılması kabul edilemez. Bu kararın her bir taksitte esnafa 5 bin ila 10 bin TL arasında ek yük getirdiğinin farkında mısınız? Bu durum sadece vicdana değil, hiçbir ahlaki değere de sığmaz. Esnafın devletine olan güveni suç mu? Bu adaletsiz uygulamayı derhal iptal edin!"

Kaynak: HABER MERKEZİ