CHP lideri Özel, Anneler Günü'nde Zübeyde Hanım'ın mezarını ziyaret etti. "Annenin gözyaşı kimliği tanımaz. Bugün şehit, Diyarbakır ve Cumartesi annelerini eşit şekilde hatırladım, ayrım yapmadan." dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve ekibi, Anneler Günü'nde Zübeyde Hanım'ın İzmir Karşıyaka'daki anıt mezarına karanfil bıraktı.

Özel, dualarını okudu ve vatandaşlarla samimi sohbetler gerçekleştirdi. Sonrasında birlikte fotoğraf çektirildi.

Özel, konuşmasında Zübeyde Hanım'ın dünyanın tanıdığı en büyük devrimciyi yetiştirdiğini vurgulayarak, onun olmaması halinde Türkiye Cumhuriyeti'nin var olmayacağını dile getirdi.

Özgür Özel'den 'Anayasa' çıkışı: 'Gündeme sis etkisi yapmaktadır' Özgür Özel'den 'Anayasa' çıkışı: 'Gündeme sis etkisi yapmaktadır'

Özel, halk egemenliğinin ve demokrasinin her şeyin üstünde olduğunu daima hatırlayacaklarını ifade ederek şunları ekledi:

"Defalarca söyledim. İki şeyin rengi yoktur. Alın terinin rengi yoktur; mezhebi, ırkı, cinsiyeti yoktur ve en kıymetlidir. Diğeri ise annelerin gözyaşının rengi yoktur. Annenin gözyaşı Türk'ü, Kürt'ü ayırt etmez. O acıya saygı göstermek gerekir. Bugün şehit annelerini, Diyarbakır annelerini, Cumartesi annelerini aradım. Hepsini ayrım yapmadan aradım. Ve hepsine şunu söyledim: 'Bugün sizin için zor bir gün, ancak, kendi ailem adına ve Cumhuriyet Halk Partisi ailesi olarak, evlatlarınızdan uzak, içinde yara ve özlemle dolu olduğunuz bu günde buruk hissetmeyin.' Diyarbakır anneleri, Cumartesi anneleri ve şehit annelerinin ailesi Cumhuriyet Halk Partisi'ne aittir."

Özel, Tunceli'de kaybolan Gülistan Doku'nun annesi Bedriye Doku'yu, Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan'ı, Çorlu'daki tren kazasında oğlunu kaybeden Mısra Öz'ü, 15 Temmuz gecesi öldürülen Abdullah Tayyip Olçok'un annesini aradığını ve CHP ailesi olarak yanlarında olduklarını ifade etti.

Özel, Olçok'u aradığında, "15 Temmuz gecesi öldürülen evladının arayamadığı Nihal Olçok'u hepiniz adına ben aradım ve şunu söyledim: 'Bu ülke Berkin Elvan ve Abdullah Tayyip Olçok'a birlikte yas tutmadan bir olamaz, birlikte olamaz'. Biz ikisinin yasını birlikte tutanlarız. Bugün Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz'ı aradım, bütün Gezi'de kaybettiklerimizin anneleri adına" diye ekledi.

Sinan Ateş'in annesi Saniye Ateş'i ve eşi Ayşe Ateş'i de aradığını belirten Özel, şunları söyledi:

“Türkiye'nin en büyük ailesi hiçbir zaman siyaseten aynı fikirde olmadığımız evladınızın artık ailesidir. Sinan Ateş'in adalet arayışı bizim mücadelemizdir.” Ayrıca Voleybol Milli Takımımızın kaptanı, kendisi de anne olan Eda kaptanı aradım ve Anneler Günü'nü kutladım. Biz filenin sultanları kazanınca hep birlikte seviniriz. Biz milli takım gol atınca hep birlikte ayağa kalkarız. Bu ülkede yaşayan 86 milyonu hiçbir fark gözetmeksizin kucaklayan Cumhuriyet Halk Partilileriz ve biz hep birlikte onlarla birlikte Türkiye ittifakıyız.

Editör: Haber Merkezi