CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "CHP'yi iktidara taşıyacağız. Kaçak çayları getireceğiz ve Kemal Bey'i çayları yakmaya davet edeceğiz. Türkiye çay tüketiminde liderken üretimde beşinci sırada yer alıyor" şeklinde konuştu.

Özgür Özel, Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda yaptığı konuşmada, çay fiyatlarının açıklanmasının ardından Rize'de moral bozukluğu, umutsuzluk ve tansiyonun yükseldiğini iddia etti.

Özgür Özel, milletin gündeminde olmayan konuların kendisinin ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin gündeminde yer almayacağını vurguladı. "Kimlik siyasetiyle, kısır çekişmelerle, gereksiz polemiklerle meşgul olmayacağız. Milletin gündeminde ne varsa, bizim gündemimizde de o olacak. Onu tartışacağız, anlatacağız, müzakere edeceğiz. Eğer sonuç alamazsak, sokaklar bizim, meydanlar bizimdir. Sizin sesinizi, sesimizi duyuracağız" dedi.

Özgür Özel, siyasetteki normalleşmeye karşı olanların olduğunu belirterek, normalleşmenin muhalefetin etkinliğini azaltmak veya vatandaşın sorunlarını göz ardı etmek anlamına gelmediğini ifade etti.

Normalleşmenin, müzakere etmek ve mücadele etmek olduğunu vurgulayan Özgür Özel, şu şekilde devam etti:

"Sayın Erdoğan'a buradan kendi memleketinde hakaret etmek, tartışmak veya kavga etmek ne bana ne de kendisine, ne Rize'ye ne de Türkiye'ye fayda sağlar. Ancak ben burada Sayın Erdoğan'a Rize'den, AK Partili, MHP'li, CHP'li, İYİ Partili her kesimden hemşehrilerinin sesini duyurmak için geldim. Rize'nin yanı sıra Artvin, Trabzon, Ordu, Giresun'dan gelen çay üreticileri var. Hepiniz hoş geldiniz. Bugün buraya destek olmak, hemşehrilerinin yanında olmak için Samsun'dan bile gelenler var, hoş geldiniz. İl başkanlarıma ve örgütümüze bu katılımların sağlanmasında gösterdikleri çaba için içten teşekkür ediyorum. Cumhuriyet Halk Partisi olarak burada olmamızın temel nedeni, 31 Mart'ta kazandığımız Türkiye İttifakı'nın bize yüklediği sorumluluktur. Bu nedenle, Türkiye İttifakı'nın bize verdiği görev ve sorumlulukla buradayım."

Özel, alandaki bayrakları göstererek, "Meydanda Türk bayrağının yanında miting bayrakları var. Onları gösterin. Üzerinde 'Çayda sömürüye son yazıyor.' yazıyor ancak aynı zamanda bayrağın kırmızısını, çayın yeşilini ve karasını taşıyor, ayrıca Filistin bayrağının rengini de içeriyor. Bu tasarımı hazırlayanlar, kendi derdini anlatırken Filistin'i unutmayanlar için teşekkür ediyorum. İl başkanımıza, milletvekilimize sağ olun, var olun." şeklinde konuştu.

Filistin'i tanıyan ülkeleri tek tek arayıp teşekkür yazısı gönderdiklerini belirten Özel, "Şu ana kadar 50'ye yakın ülke tanıdı. Bütün dünyanın Filistin'i tanımasını bekliyoruz. 'Zulüm dursun' diyoruz, İsrail'in yaptığı katliamları ve soykırımı bir kez daha Rize'den lanetliyoruz." şeklinde konuştu.

Özel, Türkiye'nin uzun yıllar boyunca tarım ülkesi olmaktan gurur duyduğunu ancak son yıllarda bu niteliğin kaybolmasını üzüntüyle izlediklerini dile getirerek, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Çiftçilere gayrisafi milli hasılanın yüzde 1'i kadar destekleme verilecekti. Peki hiç verildi mi? Hiç verilmedi. Ne kadar veriliyor? Binde 2. Yüzde 1, binde 2. Öyle olunca toplamda 853 milyar lira alacağınız var devletten. Sadece geçen sene 178 milyar lira ödenmesi gerekirken size ödenmeyen desteklemedir ve bu sene eğer yüzde 1 verilecek olsa alınacak para 410 milyar lira iken bu parayı sizlere, çay üreticilerine, fındık üreticilerine, bizi doyuranlara ödemek yerine, çetelere, müteahhitlere, zenginlere verenlere yazıklar olsun. Hangi ürüne ne destek verileceği 1 yıl önceden ilan edilmelidir. Çiftçi ne ekip biçeceğine ona göre karar vermelidir. Ayrıca bu ürünlerden destek verilen, üretilmesi istenenler için yüksek primli teşvik sistemi oluşturulmalıdır. Sulamada kullanılan elektrik borçları hemen bugün değil, ürün satılınca ödenebilmelidir."

Özgür Özel, çiftçilerin banka ve tarım kredisi borçlarının faizlerinin silinmesi ve 5 yıla kadar yapılandırılması, ayrıca çiftçinin ellerinde kalan ürünlerin devlet tarafından kesinlikle alınması gerektiğini vurguladı.

'Bu çay mitingi 100 yıllık bir yürüyüşün geldiği noktadır'

Gıda enflasyonunu düşürmenin, üretici fiyatlarını düşürmek yerine üretim maliyetlerinin azaltılması gerektiğini vurgulayan Özgür Özel, çiftçilerin yaşadığı zorlukların sona erdirilmesi gerektiğini belirtti. Özel, "Bugün Rize meydanında gerçekleştirilen çay mitingi, 100 yıllık bir sürecin doruk noktasıdır. Burada çay tarımı yüzyıldır yapılıyor. Ancak Türkiye, çay tüketiminde birinci sıradayken üretimde beşinci sıradadır. Diğer ürünlerde olduğu gibi, örneğin üzümde olduğu gibi çoğu ihraç edilir. Fındıkta benzer durumlar var. Ancak çayda yerli tüketim yeterince büyüktür." açıklamasını yaptı.

Özgür Özel, sorunların çözümü için yalnızca çay ithalatının denetlenmesi ve kaçak çaya engel olunmasının yeterli olacağını savunarak, şunları dile getirdi:

"1,5 milyon insan, 210 bin aile çayla geçiniyor. Maalesef bugün en büyük sıkıntı Cumhuriyet tarihi boyunca en kötü durum buradadır. Biliyorsunuz bir çay fiyatı açıkladılar. Kim açıklar çay fiyatını? Bakan, başbakan açıklar. Şimdi bakan yok, başbakan yok, hükümetin başı gelir açıklar. Senelerce tütün fiyatı, memleketim Manisa'da Akhisar'da açıklandı. Üretici fiyatı beğenirse kasketi havaya atardı gazeteler yazardı, 'Fiyat güzel, kasket havada.' Fiyat beğenilmezse kasketi alırdı yere çalardı, tütün fiyatı kötü, kasketler yerde. Şimdi hadi bakalım gelin açıklayın, ortada kimse yok. Çay fiyatını açıklamayan bir tarım bakanı, çay fiyatını açıklamayan hükümetin başkanı, Cumhurbaşkanı olur mu? Çayı niye tweet atarak açıklıyorsunuz? Gelin Rizelinin gözüne bakın, 17 lirayı söyleyin, bakalım kasketler nasıl yere çalınıyor. 17 lira çay fiyatını açıklamaya utanıp tweet attırıyorlar. '2 lira da destekleme var' diyor. Seneye martta, nisanda. O yüzden o 2 lira da bugünün 2 lirası değil, 1 sene sonranın 2 lirası."

Özel, 17 liralık yaş çay alım fiyatını reddettiklerini ifade ederek, ÇAYKUR'da çalışan işçilerin de sorunlarının olduğunu dile getirdi.

'Önergeyi vereceğiz, gözünüzün içine bakacağız'

Özel, çay üreticisinin sorunlarının çözümünde önceliğin çay kanununun çıkarılması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Ancak bu kanun, hükümetin 1,5 yıl önce sunduğu, çay üreticisini zor durumda bırakan, tamamen özel sektöre devreden ve uluslararası çay tekellerine topraklarımızda hakimiyet sağlayacak bir teklif olmamalıdır. Biz geçmişte İstanbul milletvekilimiz Mehmet Bekaroğlu ve Tahsin Ocaklı ile dört başı mamur bir çay teklifi sunduk. Teklif kabul edildiğinde, işçilerin ve üreticilerin sorunu çözülür, Rize'nin yüzü güler. Taşkın Bey önergeyi verdi, maalesef AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. Tahsin Bey'e sesleniyoruz, öneriyi bir daha sunun. Bahçeli'ye, Erdoğan'a, Rize'nin milletvekillerine ve Karadeniz vekillerine çağrı yapıyoruz. Önergeyi vereceğiz ve takip edeceğiz. Rize'yi unutmayın. Çay üreticisi elini uzatıyor, bu eli boş bırakmayın."

Özel, her yıl çay üretim maliyetlerinin üzerine adil bir kar oranı eklenerek taban fiyatın erken açıklanmasını talep ediyor. Ayrıca, organik çay üreticilerinin taban fiyatının açıklanan fiyatın en az iki katı olması gerektiğine dikkat çekti.

'Yurda kaçak yollarla gelen çaylar engellenmelidir'

Özel, çay için destekleme oranlarının artırılması gerektiğini belirterek, banka promosyon ödemelerine derhal başlanması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, çay verimliliğinin artması için düşük verimlilikle mücadele edilmesi, ürün çeşitliliğinin artırılması ve yurda kaçak yollarla gelen çayların engellenmesi gerektiğini söyledi. Özel ayrıca, Kemal Bey'in kaçak çayları getirip yakma sözünü hatırlatarak, bu konuda CHP'nin kararlı olduğunu ve eninde sonunda bu işi yapacaklarını ifade etti.

Özel, konuşmasına başlamadan önce çay fabrikalarının bacalarındaki filtre sistemleriyle ilgili gelen şikayetlere dikkat çekti. Rize'de bulunan 160'a yakın özel fabrikanın çok azının bacasında filtre olduğunu belirtti ve filtresi olmayan fabrikaların bunu takması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, ilgili bakanlığın bu konuyu mutlaka denetlemesi gerektiğini ifade etti.

Özgür Özel, bölgedeki en büyük sorunlardan birinin fındık üreticilerinin yaşadığı sıkıntılar olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'nin yüzde 70'ini üretmesine rağmen fındık ihracatından elde edilen gelirlerin büyük bir kısmı uluslararası şirketler tarafından kazanılıyor. İhracat gelirimiz 2 milyar dolar civarında ve maliyetler her geçen gün artıyor. Fındıkla ilgili sorunları biliyoruz ve çaydaki hataların tekrarlanmaması için uyarıyoruz. Karadeniz'in her köşesinde olmaya, bölge insanına destek olmaya söz veriyoruz. Rize'de bugün buradayız, sesinizi duyduk ve duyurduk. Bundan sonra da yanınızda olacağız. Bugün bu toplantıya katılan sosyal demokratlara, muhafazakar demokratlara, milliyetçi demokratlara ve Rize'nin tüm demokratlarına teşekkür ediyorum." dedi.

Erdoğan'dan Jandarma Genel Komutanlığı'na tebrik mesajı Erdoğan'dan Jandarma Genel Komutanlığı'na tebrik mesajı

Özgür Özel, çayın eski günlerindeki değerine dönmesini arzuladıklarını ifade ederek, "Artık gülümseyen yüzler görmek istiyoruz, özellikle Rize'nin. Rize'deki AK Parti ve MHP mensupları, alın terinin rengi veya siyasi tercihlerinin önemi olmamalı. Alnınızın teri kutsaldır ve bunun karşılığını almak devletin bir sorumluluğudur. Doğru çay fiyatının, Mart ayında Rize Pazar'da 25 lira olması gerektiğini belirtmiştim. Bu çağrımı tekrarlıyorum. 17 liralık fiyatın üzerine tam 8 liralık destekleme verilmelidir. Bu destekleme en geç ağustos ayının sonuna kadar ödenmelidir. Sesimizi duyuralım. Ne istiyoruz? 25." şeklinde konuştu.

Özgür Özel, miting öncesinde Gündoğdu Mahallesi'ndeki bir çay bahçesine ziyarette bulunarak üreticilerle bir araya geldi ve çay hasadı yaptı.

Editör: Haber Merkezi