Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dünya Çevre Günü Mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında yazılı bir mesaj yayımladı.

Yaşanabilir ve Yeşil Bir Dünya

"Daha yaşanabilir ve yeşil bir dünya, küresel çevre sorunlarının çözüme kavuşturulmasıyla mümkün olabilir." diyen Erdoğan, çevre sorunlarının tüm insanlığın ortak meselesi olduğunu ve çözümünün uluslararası iş birliğini gerektirdiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Türkiye'de Çevre Çalışmaları

Türkiye'de 2022'den itibaren Dünya Çevre Günü kutlamalarının daha fazla katılımla gerçekleştirildiğini belirten Erdoğan, çevre sorunlarının ve gelişmelerin değerlendirilmesi amacıyla 5 Haziran tarihinin bulunduğu haftanın "Türkiye Çevre Haftası" olarak kutlanmaya başlandığını söyledi.

"Daha yeşil, daha temiz bir Türkiye için ülke genelinde atık yönetimi, iklim dostu teknoloji, enerji kaynaklarının kullanımı, hava, su ve toprak kalitesinin iyileştirilmesi, ağaçlandırma kampanyaları ve planlı şehirleşme yönünde önemli çalışmaları hızla sürdürüyoruz." ifadelerini kullanan Erdoğan, katı atık toplama tesislerinin yaygınlaştırıldığını, Sıfır Atık Hareketi'nin tüm dünyaya örnek olduğunu belirtti.

Erdoğan, kuraklığın giderek daha büyük bir tehdit haline geldiği günümüzde yer altı ve yer üstü su kaynaklarının korunması için de önemli adımlar atıldığını, içme suyu tesisleri, taşkın tesisleri ve atık su arıtma tesislerinin sayısının artırıldığını söyledi.

Tabiat varlıklarının korunması, planlı şehirleşme çalışmaları, ağaçlandırma seferberlikleri ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla gerçekleştirilen projelere de destek verildiğini vurgulayan Erdoğan, "Türkiye Yüzyılı'nın inşası için çevre konusunda da, ilhamını kadim medeniyetimizden alan bir anlayışla çabalarımızı sürdüreceğiz." dedi.

"İçtiğimiz suyun, soluduğumuz havanın, ayak bastığımız toprağın, bilinçsizce tükettiğimiz kaynakların insanlığın israf yerine, doğaya saygılı, çevreye duyarlı, kanaati esas alan bir tüketim anlayışını yerleştirmek için çabalarımızı sürdürmekteyiz."

Erdoğan, çevre sorunları konusundaki toplumsal farkındalığın artmasına katkı sağlamasını temenni etti ve gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmak için tüm vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı.

Kaynak: rss