Efes-2024 tatbikatının sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'e, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tam profesyonel sisteme geçip geçmeyeceği ve zorunlu askerliğin kaldırılıp kaldırılmayacağı soruldu. Bakan Güler, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vatan savunmasında mutlaka görev almalıdır" şeklinde konuştu. Ayrıca, Irak'ın kuzeyinde devam eden terörle mücadele operasyonları ve Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü YPG/PYD'nin sözde yerel seçim hazırlıklarına ilişkin önemli mesajlar verdi.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, 45 ülkeden ve yaklaşık 11 bin kişinin katıldığı 'EFES-2024 Tatbikatı' sonrası basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, 45 ülkeden ve 11 bin personelin katıldığı EFES-2024 adlı bölgenin en büyük "Birleşik Müşterek Tatbikatı"nın önemine vurgu yaptı. Güler, böylesine geniş çaplı bir fiilî atış tatbikatına katılma fırsatının bölge ve Avrupa genelinde nadir olduğunu belirterek, her yıl katılımcı ülke sayısının arttığını ifade etti.

ZORUNLU ASKERLİK DEVAM EDECEK Mİ?

Güler,

Profesyonel askerlik sistemiyle zorunlu askerlik arasında denge sağlama gerekliliğine vurgu yapan Güler, Türkiye'nin koşulları göz önünde bulundurulduğunda yüzde 50 profesyonel, yüzde 50 zorunlu askerlik yaklaşımının uygun olduğunu belirtti. Avrupa'da profesyonel askerliğe geçen ülkelerin zorunlu askerliğe dönme ihtimalini değerlendiren Güler, bu konunun İngiltere gibi ülkelerin gündeminde olduğunu ifade etti.

Tunceli Valiliği’nden çocuklara özel pizza ve palyaço eğlencesi Tunceli Valiliği’nden çocuklara özel pizza ve palyaço eğlencesi

TÜRKİYE-YUNANİSTAN İLİŞKİLERİ

Güler, Türkiye-Yunanistan ilişkilerine vurgu yaparak, çözüm odaklı ve yapıcı bir yaklaşımla olumlu bir dönemden geçildiğine inandığını ifade etti. Komşularla sorunsuz ilişkilerin önemine vurgu yaparak, ordunun etkinliğini artırarak ülkenin hak ve çıkarlarını koruma çabasında olduklarını belirtti. Güler, sorunların çözümünde üçüncü taraflara ihtiyaç duymadan doğrudan diyalog kurmanın en iyi yol olduğunu söyledi.

TERÖRLE MÜCADELE

Güler, Irak'ın kuzeyindeki terör örgütüne karşı operasyonların devam ettiğini belirtti. Irak'a yapılan ziyaretlerin olumlu sonuçlar doğurduğunu ifade ederek, "PKK'yı uzun yıllardır 'terör örgütü' olarak tanımlamayan Irak, şimdi 'yasaklanmış örgüt' olarak kabul etti" şeklinde konuştu.

Terör örgütünün Suriye'deki sözde seçim faaliyetlerinin, ülkenin toprak bütünlüğüne aykırı olduğunu belirten Güler, "Milli güvenliğimizi ve komşularımızın toprak bütünlüğünü koruma konusundaki kararlılığımızı bir kez daha vurguluyorum. Herhangi bir hızlı karar alma veya müdahaleye fırsat verilmeyecektir" dedi.

İSRAİL'İN GAZZE'DEKİ SALDIRILARI

Bakan Güler, "İsrail'in binlerce masum Filistinliyi, hatta çocukları katletmesine artık dur demenin zamanı çoktan gelmişti. Bu haksızlığa bir an önce son verilmeli ve bu zulüm son bulmalıdır" diyerek İsrail yönetimine karşı dünyanın sabrının tükenmekte olduğunu belirtti. Güler, "Bu katliamın sorumluları, er ya da geç, ağır bir şekilde bedelini ödeyecekler" şeklinde konuştu.

Editör: Haber Merkezi