Karbonhidrat Tüketimi

Bazı doğal yöntemler safra kesesi taşlarını atmaya yardımcı olabilir, ancak bazıları vücutta olumsuz etkilere yol açabilir. Dr. Eric Berg, safra kesesi taşlarını temizlemek yerine önlemeye odaklanmanın daha önemli olduğunu vurguluyor. İşte safra taşlarını önlemek için önerileri:

Bazı doğal karışımların safra kesesi taşlarının dışarı atılmasına yardımcı olacağı düşünülse de, bu yöntemler aslında zararlı olabilir. Dr. Eric Berg, safra taşlarının oluşumunu önleyen mekanizmayı açıkladı.

Safra

Safra temizliği yaparken dikkat

Yanlış arındırma yöntemleri, safra kesesinin taşlarını dışarı atmaya neden olabilir. Ancak bu yöntemler, taşlardan kurtulmak için adım atılsa da, safra taşı oluşma riskini artırabilir.

Safra taşları, kolesterolün düşük ve yoğun miktarda biriktiği durumlarda oluşur. Normalde safra, kolesterolü içine alır ve seyreltir. Ancak yanlış bir temizlik yöntemiyle safra tuzunu kaybederseniz, taş oluşma riski artar.

Doğal Mekanizma

Doğal mekanizmaya sahip

Vücut sisteminin düzgün işleyebilmesi için safra kesesi, pankreas ve karaciğerin uyumlu bir şekilde çalışması gerekmektedir. Doğal olarak, vücudumuz safra salgılamak için bir mekanizmaya sahiptir. Ancak karbonhidrat tüketimi, bu sürece yardımcı olmaz.

Safra Taşına Neden Olan Faktörler

Karbonhidrat tüketimi

Fazla karbonhidrat alımı safra kesesinin etkinliğini azaltabilirken, yağ, protein ve hidroklorik asit safra kesesinin düzenli çalışmasına katkıda bulunur. Yanlış bilinenin aksine, yağ oranı yüksek besinler tüketmek safra taşı oluşumuna sebep olmaz. Eğer yağlı gıdaları tükettiğinizde yeterli miktarda safra salgılanıyorsa, bu sağlıklı olduğunuz anlamına gelir.

Eric Berg, yağın safra üretimini teşvik ettiğini ancak safra taşı oluşumuna neden olmadığını vurguluyor. Vücutta biriken safra taşları, kolesterol sorunu ve yetersiz miktarda safra tuzu seviyeleri nedeniyle meydana gelmeye başlar.

Safra taşına neden olan faktörler

Safra salınımını engelleyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Örneğin, östrojen hormonu, vücuttaki safra üretiminin düzensiz çalışmasına yol açabilir. Bu nedenle, Eric Berg, yüksek östrojen seviyelerine sahip hamile kadınların safra taşı oluşturma riskinin olduğunu belirtmektedir.

Yeterli miktarda yağ asitlerinin alınmaması, safra üretimini ve salgılanmasını engelleyerek safra taşı oluşumuna neden olabilir. Özellikle vejetaryen beslenen bireylerde safra taşı riski artabilir. Aynı şekilde, kronik ishal de safra kaybının ana nedenlerinden biri olabilir.

İnsülin ve insülin direncine bağlı olarak gelişen karaciğer yağlanması, safra taşlarının oluşumunu tetikleyebilir. Bu sebeple, diyabet hastalığı safra taşı gelişim riskini artırabilir. Ayrıca aşırı karbonhidrat tüketimi ve fazla kilo, safra taşlarının ortaya çıkma olasılığını artırabilir.

Uzmanlardan uyarı geldi! Saat 11.00 ile 16.00 arasına dikkat Uzmanlardan uyarı geldi! Saat 11.00 ile 16.00 arasına dikkat

Safra taşını yok etmek için mutlaka tüketin

Dr. Eric Berg'e göre, safra salınımını artırmak ve safra taşı oluşumunu önlemek için yemeklerinize zeytinyağı, sirke, limon suyu gibi malzemeler eklemelisiniz. Bu besinler, safra üretimini artırmanın yanı sıra safra taşlarını ve hatta böbrek taşlarını kırma konusunda da oldukça faydalıdır.

Editör: Haber Merkezi