ABD basınının aktardığına göre, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kiev'e resmi bir duyuru yapılmaksızın diplomatik bir ziyaret gerçekleştirdi.

Blinken'ın Kiev'deki ziyareti sırasında, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Ukrayna'nın savunmasına ve uzun vadeli güvenliğine olan taahhüdünü vurgulaması bekleniyor.

Güneş'te beklenmedik keşif Güneş'te beklenmedik keşif

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Blinken'in Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Başbakan Denis Şmıgal ve Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba ile görüşeceğini basına bildirdi.

Görüşmeler sırasında, savaş alanındaki durum, ABD'nin yeni yardım paketinin etkisi ve Washington'un Kiev'e olan uzun vadeli taahhütleri gibi konuların değerlendirilmesi bekleniyor.

Blinken'in iki günlük ziyareti boyunca Ukraynalı yetkililer ve aktivistlerle bir araya gelerek onlara "güçlü bir güven sinyali" vereceği belirtiliyor.

Polonya'dan Ukrayna'ya giden trende Blinken'e eşlik eden üst düzey bir ABD'li yetkili, yeni yardım paketi kapsamında Kiev'e toplar ve hava savunma sistemleri ile uzun menzilli füzelerin artık ulaştırıldığını açıkladı.

Editör: Haber Merkezi