BUİKAD'ın düzenlediği 'Geleceğin Kadın Liderleri Zirvesi'ne katılan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, "Kadınların güvenli bir yaşam sürmeleri gerekiyor. Gece saatlerinde kadınlar, istedikleri durakta toplu taşımadan inebilmeli. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Bursalı İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD) tarafından organize edilen 'Geleceğin Kadın Liderleri Zirvesi', Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Moderatörlüğünü Posta Gazetesi Yazarı Banu Şen'in üstlendiği ilk oturuma, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in yanı sıra Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir ve Mudanya Belediye Başkanı Deniz Dalgıç da konuşmacı olarak katıldı. 'Kadının Kamusal Hayattaki Rolü ve Yerel Yönetimlerin Kadın İstihdamı ve Gelişimine Katkısı' başlıklı oturumda konuşan Moderatör Banu Şen, son yıllarda kadınlarla ilgili projelerin arttığını, kadınları ve onları destekleyen yerel yönetimleri yakından takip ettiklerini belirtti. Toplantının önemine dikkat çeken Şen, gelecek beş yıl içinde daha pek çok olumlu projenin hayata geçirileceğini vurguladı.

Toplu Taşımada Kadınlara Pozitif Ayrımcılık Geliyor (4)

“Toplumun Farkındalığı Artmalı”

Oturumda söz alan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, zirvenin Bursa'da düzenlenmesinin önemine vurgu yaparak BUİKAD Başkanı Şeyda Şençayır ve ekibine teşekkür etti. Bursa'nın ticaret, turizm ve tarım alanında güçlü bir kent olduğunu hatırlatan Bozbey, "Kadınları, Bursa nüfusuna orantılı olarak siyasette ve iş dünyasında daha aktif görmek istiyoruz. Bu hedefe ulaşmak için BUİKAD gibi derneklerin öncülük etmesi ve Nilüfer Kent Konseyi ile Bursa Kent Konseyi gibi sivil toplum kuruluşlarının projeler geliştirmesi önemlidir. Büyükşehir Belediyesi yönetiminde kadınlar ağırlıklı yer alıyor. Başarılı, liyakatli ve Bursalı kadınlar, kentimizi güzelleştirmek için görev yapıyor. Amacımız kadın dostu bir kent oluşturmak ve kadınların mutluluğunu sağlamaktır" dedi.

Toplu Taşımada Kadınlara Pozitif Ayrımcılık Geliyor (5)

“Güçlü Adımlar Atmalıyız”

Toplumun temel taşı olan kadının, iş yaşamında da etkin rol oynaması gerektiğini belirten Bozbey, "Bir ülkenin çağdaş medeniyetler seviyesine yükselmesi için kadınların iş yaşamında var olması şarttır. Kadınların her alanda var olması, ülkenin gelişmişliğini gösterir. Ne yazık ki, kadınlar hala iş dünyasında yeterince temsil edilmiyor. Bu engelleri aşmak ve kadınların iş yaşamında hak ettikleri yeri alması için hepimize görev düşüyor. Yerel yönetimler olarak bu konuda öncü rol üstlenmeli ve kadınların sorunlarını çözmek için güçlü adımlar atmalıyız. Kadınların yaşadığı sorunları tespit etmeli, çözüm yolları geliştirmeli ve onların topluma daha fazla katılmasını sağlamalıyız. Sivil toplum kuruluşlarının desteği bizim için önemlidir. Birlikte mücadele ederek, kentimizi daha adil, eşitlikçi ve aydınlık bir geleceğe taşıyacağız" şeklinde konuştu.

Toplu Taşımada Kadınlara Pozitif Ayrımcılık Geliyor (2)

“Mahalle Kreşleri Önemli”

Kadın kooperatiflerine desteklerinin süreceğini ifade eden Bozbey, ürettikleri ürünlerin pazarlanmasında yardımcı olacaklarını belirtti. Kadınların güvenli bir yaşam sürmelerinin önemine değinen Bozbey, "Gece saatlerinde kadınların güvenli bir şekilde ulaşım sağlamalarını sağlamalıyız. Bu, yerel yönetimlerin sorumluluğundadır. Bu yönde projelerimiz var. Kadınların çocuklarına bakabileceği ortamlar oluşturmalıyız. Mahalle kreşleri konusu tüm belediyelerin gündeminde. Eşitsizliği ortadan kaldırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

CHP Bursa Belediye Başkanları 19 Mayıs Etkinliklerinde Bursa'da Bize Konuştu CHP Bursa Belediye Başkanları 19 Mayıs Etkinliklerinde Bursa'da Bize Konuştu

Oturumun sonunda BUİKAD Başkanı Şeyda Şençayır tarafından belediye başkanlarına günün anısına plaket takdim edildi.

Toplu Taşımada Kadınlara Pozitif Ayrımcılık Geliyor (6)

Toplu Taşımada Kadınlara Pozitif Ayrımcılık Geliyor (3)

Toplu Taşımada Kadınlara Pozitif Ayrımcılık Geliyor (1)

Kaynak: HABER MERKEZİ