Slovakya Başbakanı Robert Fico'nun hükümet toplantısı sonrasında silahlı saldırıya maruz kaldığı bildirildi. Slovakya Ulusal Konseyi Başkan Yardımcısı Lubos Blaha, bu haberi doğrularken, parlamento genel kurulunun mevcut oturumunun süresiz olarak ertelendiğini açıkladı.

Slovakya medyasına göre, Handlova sakinleriyle buluşmak üzere dışarı çıkan Başbakan Fico'nun, kalabalıktan bir kişi tarafından ateş açıldığı bildirildi. Üç ila dört el ateş edildiği iddia edilirken, saldırganın gözaltına alındığı ifade edildi.

Rusya'dan Yeni Kaledonya açıklaması: Fransa'nın politikalarının çıkmaza girdiğinin bir başka kanıtı Rusya'dan Yeni Kaledonya açıklaması: Fransa'nın politikalarının çıkmaza girdiğinin bir başka kanıtı

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Matej Neumann, Başbakan'a düzenlenen suikastla ilgili bilgiyi doğruladı.

Slovakya Cumhurbaşkanı Zuzana Čaputová, Başbakan Robert Fico'ya yönelik saldırıyı kesin bir dille kınayarak, "Şok oldum. Roberto Fico'ya toparlanması için bol güç diliyorum" ifadelerini kullandı.

Başbakan Fico'nun hastaneye kaldırıldığı ve yoğun bakımda olduğu belirtilirken, durumuna ilişkin ilk resmi açıklama, Fico liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti' tarafından yapıldı.

Yazılı açıklamada, "Bugün Robert Fico'nun hayatına yönelik bir saldırı gerçekleşti. Fico, çok sayıda yara aldı ve şu anda hayati tehlikesi bulunuyor. Acil müdahale gerekliliği göz önüne alındığında, Bratislava'ya ulaşımı uzun sürebileceğinden dolayı, şu anda Banska Bystrica'ya helikopterle nakledilmektedir. Durum önümüzdeki birkaç saat içinde netleşecek ve karara bağlanacaktır" ifadeleri kullanıldı.

Slovakya medyasında yer alan haberlere göre, Fico'nun birkaç kez vurulduğu belirtilirken, saldırganın 71 yaşında bir erkek olduğu açıklandı.

Slovakya medyası tarafından yapılan açıklamalara göre, saldırganın ülkenin batısındaki Levice kasabasından geldiği belirtildi. Olayda kullanılan silahın ruhsatlı olduğu ifade edilirken, saldırganın ateş etmeden önce bağırarak, "Robert, buraya gel!" dediği aktarıldı.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Robert Fico'ya yönelik saldırı karşısında büyük bir şok yaşadığını belirterek, "Sağlığı için dualarımız onunla. Tanrı, onu ve ülkesini korur umuduyla" açıklamasında bulundu.

Kısa bir süre önce Slovakya Başbakanı Robert Fico, ülkesinin Rusya ile sağlam ilişkiler kurmak istediğini vurgulayarak, "Ruslarla görüşmek kötü, Ukraynalılarla görüşmek kötü" şeklindeki eleştirilere yanıt verdi. Kendisinin ve ülkesinin hedeflerini net bir şekilde bildiğini belirten Fico, dünya genelinde herkesle iyi ve dostane ilişkiler sürdürmek istediğini ifade etti. Ayrıca, Rusya ile ilişkilerin normalleştirilmesinin önemine dikkat çekerek, Çekoslovakya'nın kurtuluşunda Kızıl Ordu'nun ve eski Sovyetler Birliği'nin fedakarlıklarına saygı duyduklarını vurguladı.

Daha önce yaptığı bir açıklamada, Fico Ukrayna'nın bağımsız bir ülke olmadığını ve ABD'nin mutlak kontrolü altında olduğunu iddia etmişti. Ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un "Ukrayna'ya asker gönderilmesi gerektiği" yönündeki ifadelerine yanıt olarak, Ukrayna'nın NATO üyesi olmadığını hatırlatmıştı.

Editör: Haber Merkezi