S&P Global Ratings tarafından yapılan açıklamada, son ekonomik veriler ve diğer gelişmelerin etkisiyle ABD için faiz oranı tahminlerinde revizyon yapıldığı bildirildi.

Sonbahar öncesinde, Fed'in para politikasını gevşetmek için gerekli koşulların henüz olgunlaşmadığı belirtilen bir açıklamada, artık Fed'in faiz indirimine Aralık ayında başlayabileceği öngörülüyor.

Açıklamada, son haftalarda açıklanan verilerin ABD ekonomisinin ilk çeyrekte güçlü bir ivme kazandığını, ayrıca geçen yılın dezenflasyon ivmesinin kaybolduğunu gösterdiği belirtildi.

S&P Global Ratings'in açıklamasında, "Fed'in faiz indirimi yapmadan önce, aylık çekirdek enflasyonun hızının azaldığını gösteren ardışık birkaç veri seti görmeyi beklediğimize inanıyoruz" değerlendirmesi yapıldı.

'Yeniden faiz artırımına başlama ihtiyacı hissedeceğini de düşünmüyoruz'

Açıklamada, bu yıl faiz indiriminin gerçekleşmeme riskinin arttığına dikkat çekilirken, son enflasyon verilerindeki beklenmedik artışlara rağmen, geçen yılın düşüş eğiliminin devam ettiği göz önünde bulunduruldu.

Otoyol ve köprü geçiş ücretleri zamlandı Otoyol ve köprü geçiş ücretleri zamlandı

Açıklamada, "Bununla birlikte, Fed'in faiz artırımına yeniden başlama gerekliliğini hissedeceğine dair bir inancımız yok."

Editör: Haber Merkezi