Yüksek kazanç vaat eden özel fonlarla Arda Turan, Fernando Muslera ve Emre Belözoğlu gibi ünlü isimler de dahil olmak üzere birçok kişiyi dolandırdığı iddia edilen banka müdürü Seçil Erzan'ın yargılanmasına devam ediliyor. Erzan, duruşmada gözyaşları içinde yaptığı savunmada, "Gerçekten benim dolandırıcı olduğumu düşünüyor musunuz?" diye sordu.

Yüksek karlı ve güvenilir bir fon olduğu, Fatih Terim gibi ünlü isimlerin de bu fona dahil olduğunu söyleyerek, aralarında tanınmış futbolcular Arda Turan, Fernando Muslera, Emre Belözoğlu ve Selçuk İnan'ın da bulunduğu 29 kişiyi yaklaşık 25 milyon dolar ve 7 milyon 384 bin lira dolandırdığı iddia edilen banka şube müdürü Seçil Erzan'ın yargılanmasına devam ediliyor.

İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 7 sanığın yargılandığı duruşmada, tutuklu sanıklar Seçil Erzan ile Ali Yörük ve 4 tutuksuz sanık hazır bulundu. Duruşmada taraf avukatları da katılım sağladı.

'İnsanlar kendilerini bu paranın bankada olduğuna inandırmaya çalıştılar'

Duruşmada savunma yapan sanık Seçil Erzan,

"Banka personelinin paraya dokunması kesinlikle yasaktı. Biz paraya büyük bir özen gösteriyorduk. Burada, hukuki olarak bana zarar verebilecek bir durumu düşünmeden her şeyin doğrusunu anlatıyorum. İnceleme sırasında avukatımın olup olmadığını sordular. Önceden bir avukat ayarlandı, ve banka tarafından temin edilmiş olmalıydı. Sürekli olarak Florya'ya, Galatasaray tesislerine gidiyordum, sürekli olarak dışarıdaydım. İstanbul'un en büyük tefecisi olarak bilinen Süleyman Aslan bile odama giriyordu, kimse bunu bilmiyordu, duymuyordu. Kötü şeylerin olabileceği belliydi, ama bunun gizli kalması alışılmadık bir durumdu. İnsanlar kendilerini bu paranın güvende olduğuna inandırmaya çalıştılar, bunun gerçekleşmediğini bile bile yaptılar. Son bir yıldır, bu kadar acı çekmezdim. Bankanın 'biz bilmeyiz, böyle bir işlem yok' demesi tuhaf. Örneğin, Fatih Terim hiç şubeye gelmedi ama ona para götürdüm. Birçok müşterimizin evine biz para götürdük, bankanın bu işlemleri görmemesi imkansızdı. Bana 'sen ne yapıyorsun kızım' demeliydiler."

dedi.

'Banka dövizi çıkarmayın denen bir durumda piyasalarda milyon dolarların aynı gün şubeden çıkarılmasıyla ilgili bana sormalıydı'

Savunmasına devam eden Erzan,

"Müşteriler 500 bin lira ve üzeri kredi başvurusunda bulunduklarında neden kredi çektiklerine dair belgeler sunmak zorundaydılar. Arda Turan 33 milyon dolarlık bir tutarı çekti. Ancak yatırım amacını belirten belgeler sunmadı. Bölge müdürü, neden belge sunulmadığını sordu çünkü bu dikkat çekici bir durumdu. Her şey açık ve anlaşılırdı, ancak her şeyi benim yapmam bekleniyordu. Banka, piyasalarda milyon dolarların aynı gün şubeden çıkarılması gibi bir durumu fark etmeliydi. Banka, hiçbir şey görmediğini, duymadığını iddia ediyor. Bankanın bu tür durumları göz ardı etmemesi gerekiyordu."

İngiliz eski futbolcu Kevin Campbell yaşamını yitirdi İngiliz eski futbolcu Kevin Campbell yaşamını yitirdi

şeklinde konuştu.

Ağlayarak savunma yaptı: 'Bankanın da bu konuda elini taşının altına koyması lazımdı'

Savunmasına devam ederken tahliye talebini dile getirdiği sırada ağlamaya başlayan Erzan, mahkeme başkanına "Gerçekten dolandırıcı olduğumu düşünüyor musunuz? Buna inanıyor musunuz?" diye sordu. Ardından, "Bu paradan asla menfaat sağlamadım. Benden zorla aldılar. Silah dayasalar bu kadar olmazdı. Başka bir durum yok. Bu paraları ben alsam zaten bir plan yapardım. İnsanlar çok açgözlü davranarak benden talep ettiler. Banka, 'Seçil’in yurt dışına çıkacağını, kaçacağını düşündük' dedi, oysa ben herkesi zaten çağırdım. Kaçmak aklımın ucundan bile geçmedi, ben bu insanların parasını nasıl ödeyebilirim derdindeydim. Bankanın da bu konuda elini taşının altına koyması lazımdı. Sorumluluğunu bilmesi gerekiyordu. Ya gidip bankayla tefecilerden parayı alacaktık ya da banka bu paraları ödeyecekti," ifadelerini kullandı.

'Ben hiç kimsenin parasını almadım'

Sanık Ali Yörük, savunmasında gerçekten mağdurlardan biri olduğunu belirterek mahkemeden tahliyesini talep etti. Bu sırada Seçil Erzan, gözyaşlarıyla araya girerek, "Ben de bu konudan bahsediyorum, hiç kimsenin parasını almadım. Bu paralar neredeyse bulunsun" dedi.

Avukatların konuşmalarıyla duruşma devam ediyor.

Editör: Haber Merkezi