19 Mayıs Bursa Gençlik Şenliği ile doyasıya yaşanıyor 19 Mayıs Bursa Gençlik Şenliği ile doyasıya yaşanıyor

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, Bosna Hersek'e gitti ve Stari Grad Belediye Başkanı İrfan Cengic'i ziyaret etti. Saraybosna'nın 1992'de Sırp askerleri tarafından kuşatılmasının ve şehrin Bosna halkı tarafından kurtuluş mücadelesiyle sonuçlanan olayının 32. yıl dönümü, çeşitli etkinliklerle kutlandı. Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, Saraybosna'nın Stari Grad Belediyesi tarafından yapılan daveti kabul ederek kurtuluş günü etkinliklerine katıldı. Ziyaretin ardından, Osmangazi Belediyesi'nin kardeş şehirlerinden biri olan Saraybosna'nın Stari Grad Belediye Başkanı İrfan Cengic'i ziyaret etti.

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, Osmangazi ve Stari Grad Belediyeleri arasındaki kardeşlik ilişkilerinin uzun yıllara dayandığını belirtti. 2007 yılında imzalanan protokol ile başlayan bu ilişkilerin teknik iş birliği, bilgi ve tecrübe paylaşımıyla 17 yıldır devam ettiğini söyledi. Aydın, önümüzdeki 5 yıl içinde Bosna Hersek ile olan tarihi ve kültürel bağları daha da güçlendireceklerini ifade etti.

Başkan Aydın, Saraybosna'nın Kurtuluş Günü'nü kutlarken, Bosna Hersek'teki insanlık tarihinde yaşanan utanç verici olaylara da dikkat çekti. Binlerce masum Bosnalının, çocuk, kadın, yaşlı demeden soykırıma uğradığını ve Bosna halkının Aliya İzzetbegoviç liderliğinde gösterdiği destansı mücadele sonucunda bağımsızlığını kazandığını vurguladı.

Stari Grad Belediye Başkanı İrfan Cengic de, Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın'ın ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Cengic, Aydın'ın Kurtuluş Günü etkinliklerine katılmasının kendilerini mutlu ettiğini belirterek, Osmangazi ve Stari Grad Belediyeleri arasındaki kardeşlik ilişkilerini daha da güçlendirmek adına karşılıklı ziyaretlerin devam edeceğini vurguladı.

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın’dan Bosnalı Kardeşe Ziyaret (2)

Muhabir: Ahmet Azizoğlu - Emre Yazıcı