Bursa'nın Orhaneli ilçesinde bulunan kızılçam ormanında çıkan yangın, karadan ve havadan yapılan müdahalelerle 3,5 saat içinde kısmen kontrol altına alındı.

Yangın, saat 13.30 sıralarında Topuk ve Göktepe mahalleleri arasında yer alan çam ağaçlarıyla kaplı alanda başladı. Rüzgarın etkisiyle hızla büyüyen alevlere, Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ve Orhaneli Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri ile itfaiye ekipleri sevk edildi.

Orhaneli’deki Kızılçam Orman Yangını Kontrol Altına Alındı (9)

Yangına, karadan 38 araç, havadan ise Orman Genel Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı'na ait 3 helikopter ile müdahale edildi. Ayrıca Balıkesir Edremit'te konuşlu bulunan 2 AT 805 tipi yangın söndürme uçağı da bölgeye gönderildi.

Orhaneli’deki Kızılçam Orman Yangını Kontrol Altına Alındı (8)

6 Helikopter, 4 Uçakla Müdahale

Orhaneli ilçesindeki yangına, toplamda 6 helikopter ve 4 uçakla havadan müdahale ediliyor. Orhaneli Kaymakamı Muhammet Furkan Tuna, DHA muhabirine yaptığı açıklamada, dik ve engebeli arazinin söndürme çalışmalarını zorlaştırdığını, ekiplerin arazöz ve iş makineleri ile yol açarak ilerlediğini belirtti. Göktepe Mahallesi Muhtarı Fatih Yılmaz ise yangının Topuk Mahallesi'ndeki krom madenlerinin bulunduğu bölgenin üst kısmında başladığını söyledi. Yılmaz, yangının hızla büyüyüp geniş bir alana yayıldığını belirterek, "Çok hızlı müdahale var ancak rüzgarın da etkisiyle alevler yayılıyor" dedi.

Orhaneli’deki Kızılçam Orman Yangını Kontrol Altına Alındı (10)

2000 Yılında 20 Ev Yanmıştı

Aynı bölgede 2000 yılının Nisan ayında çıkan yangında, 1000 hektarlık alan etkilenmiş, Göktepe Mahallesi'nde 20 ev yanmış ve 300 küçük ve büyükbaş hayvan telef olmuştu.

Orhaneli’deki Kızılçam Orman Yangını Kontrol Altına Alındı (7)

Kısmen Kontrol Altında

Yangına müdahaleyi yerinde takip eden Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, 4 uçak, 4 helikopter, 101 araç ve 350 personelin katılımıyla çalışmaların sürdüğünü belirtti. Vali Demirtaş, "Yangını bu akşam kontrol altına alabileceğimizi düşünüyoruz" dedi.

Orhaneli’deki Kızılçam Orman Yangını Kontrol Altına Alındı (6)

100 Hektarlık Alan Etkileniyor

Yangının 100 hektarlık bir alanda etkili olduğunu açıklayan Vali Demirtaş,

"Saat 13.00 civarında Topuk Mahallesi'nde başlayan yangın, hızla yayıldı. Söndürme çalışmaları hızla devam ediyor. 4 helikopter ve 4 uçakla müdahale ediyoruz. Yaklaşık 400 personel görevde. Yerleşim yerleri yakında ancak tedbirlerimizi alıyoruz. İnşallah en kısa sürede yangını kontrol altına alacağız" dedi.

Yangının çıkış nedeninin yüksek hava sıcaklığı olabileceğini belirten Demirtaş, "Kesin nedeni yangından sonra araştıracağız" diye ekledi.

Osmangazi Belediyesi kurban alanlarını temizledi Osmangazi Belediyesi kurban alanlarını temizledi

Orhaneli’deki Kızılçam Orman Yangını Kontrol Altına Alındı (3)

Yangına Müdahale Sürdürülüyor

Yangına 4 uçak, 6 helikopter, 101 araç, 50 arazöz, 6 dozer, 20 ilk müdahale aracı, 25 su ikmal aracı ve 500 personelle müdahale ediliyor.

Orhaneli’deki Kızılçam Orman Yangını Kontrol Altına Alındı (2)

Yangın Kontrol Altına Alındı

Bursa’nın Orhaneli ilçesindeki kızılçam ormanında çıkan yangın, kontrol altına alındı. Havadan 4 uçak ve 6 helikopter, karadan ise 101 araç, 50 arazöz, 6 dozer, 20 ilk müdahale aracı, 25 su ikmal aracı ve 500 personel ile müdahale edildi. Ekipler, yangının tekrar başlaması ihtimaline karşı soğutma çalışmalarını sürdürüyor. (Ahmet Yasin Azizoğlu)

Orhaneli’deki Kızılçam Orman Yangını Kontrol Altına Alındı (5)

Kaynak: Haber Merkezi - DHA