Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası İzmir Şubesi, özel okul öğretmenlerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle başlattıkları eylemlerin 10. gününde İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde oturma eylemi düzenledi.

İzmir Şubesi'nden yapılan açıklamada, taban maaş uygulamasının hayata geçirilmemesi eleştirilirken, Meclis'e sunulması beklenen Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda özel sektör öğretmenlerine de yer verilmesi talep edildi. Sendika adına konuşan temsilciler Zeliha Büyükyılmaz ve Ceren Demir, denetimlerin artırılmasını ve sigortasız, öğretmenlik dışı unvanlarla çalışmalara son verilmesi gerektiğini vurguladı.

Büyükyılmaz, özel okullarda öğretmenlerin "kölelik" koşullarında çalıştığını belirterek,

"10 gündür TBMM, bakanlık ve çeşitli illerde milli eğitim müdürlükleri önünde 'Eğitim Nöbeti' tutuyoruz. Pes etmiyoruz çünkü 2014'ten bu yana giderek kötüleşen şartlar altında mücadele ediyoruz" dedi.

Büyükyılmaz, özel öğretim kurumlarında kölelik koşullarının hakim olduğunu ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu durumu izlediğini söyledi. Öğretmenlerin asgari ücretle çalıştırılmasına karşı toplumun geniş bir kesiminin tepki gösterdiğini belirtti.

26 Mayıs'taki eylemlerinden sonra TBMM önünde başlatılan protestoların halk tarafından desteklendiğini belirten Büyükyılmaz, özel sektör öğretmenlerinin itibarsızlaştırıldığını ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu durumu görmezden gelemeyeceğini söyledi.

Büyükyılmaz ayrıca, sendika başkanlarının ve diğer üyelerin İstanbul ve Ankara'da gözaltına alınmasına bakanlığın sessiz kalmaması gerektiğini ifade etti.

Sendika temsilcilerinden Ceren Demir, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda özel okul öğretmenlerine de yer verilmesi gerektiğini belirterek, taban maaş hakkının geri getirilmesi, denetimlerin artırılması ve sigortasız, öğretmenlik dışı unvanlarla çalışmaların sonlandırılması gerektiğini vurguladı.

Almanya’da ödenek kesme tartışması: Akademisyenler ayaklandı Almanya’da ödenek kesme tartışması: Akademisyenler ayaklandı

Demir ayrıca, belirli süreli sözleşmelere son verilmesi ve özel sektör için ayrı bir Eğitim–Bilim iş kolu kurulması gerektiğini belirtti.

Sendika, tüm üyelerini ve eğitime duyarlı herkesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun oylanacağı Meclis önündeki Milli Egemenlik Parkı'nda başlatılan eğitim nöbetine davet ederek, öğretmenlerin mesleğin ve eğitimin geleceğini kurtaracağına inandıklarını ifade etti.

Kaynak: Sözcü - ANKA