Başvurular, 3-6 Mayıs arasında gerçekleştirilecek. Atama sonuçları ise 10 Mayıs'ta "personel.meb.gov.tr" adresinde duyurulacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları için Öğretmen Atama Kılavuzu'nu yayımladı.

Sözleşmeli öğretmen istihdamına yönelik yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı Sözleşmeli öğretmen istihdamına yönelik yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, başvuruları kabul edilebilmek için adayların, okul veya kurumlarda memur veya sözleşmeli personel olarak öğretmenlik yapmış olmaları ve en az 4 yıl öğretmenlik deneyimine sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca, zorunlu çalışma yükümlülüğü gerektiren bölgeler dışındaki proje okullarına atanacak adayların, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış, erteletmiş veya muaf tutulmuş olmaları gerekmektedir.

Eğer öğretmen ihtiyacı, en az 4 yıl öğretmenlik deneyimine sahip adaylarla karşılanamazsa, bu süre dikkate alınmaksızın diğer gereksinimlere göre değerlendirilecek. Böyle bir durumda dahi ihtiyaç, ilk atama yoluyla karşılanabilecektir.

Öğretmen ihtiyacı, ilk olarak proje okulunun bulunduğu ildeki okul veya kurumlarda görev yapan öğretmenler arasından atanarak giderilecektir.

Başvurular elektronik ortamda yapılacak

Başvurular, 3-6 Mayıs tarihleri arasında "mebbis.meb.gov.tr" veya "personel.meb.gov.tr" adreslerinde bulunan elektronik başvuru formunu doldurarak yapılacaktır.

Başvuranlar, kimlik, öğrenim, Bakanlık atama alanı ve benzeri bilgilerini elektronik başvuru formuna doldurmadan önce, MEBBİS e-Personel modülünden kontrol ederek yanlış veya eksik bilgilerin düzeltilmesini belgeleyerek, ilgili eğitim kurumu, ilçe veya il milli eğitim müdürlüklerinden talep edebileceklerdir.

Başvuru koşullarını sağlayan adayların tercih yapabileceği eğitim kurumları, öğretmenlerin zorunlu çalışma yükümlülük durumlarına göre belirlenecektir.

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Matematik-Bilgisayar Bölümü, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Teknolojisi Bölümü/Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü, Bilgi Teknolojileri ve Yönetim Bilişim Sistemleri alanlarında mezun olan bilişim teknolojileri öğretmenleri, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarını tercih edemeyeceklerdir.

Atamalar, adayların tercihleri göz önünde bulundurularak atama takviminde belirtilen tarihte, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecektir. Atama sonuçları, Bakanlığın resmi internet sitesinden duyurulacaktır.

İlan edilen kontenjanlar, atama sürecinde yargı kararlarına ve okul normlarının değişimine bağlı olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından güncellenecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı ile sektör arasında imzalanan protokollerle ilişkilendirilen ve söz konusu protokollerde, "Protokol Yürütme Kurulu (PYK)" ve merkezde "Protokol Danışma Kurulu (PDK)" oluşturulması kararlaştırılan proje okullarına öğretmen atamaları, ulusal ve uluslararası protokollerde belirtilen özel hükümler doğrultusunda gerçekleştirilecektir.

İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından 7 Mayıs'ta onaylanan başvuruların sonuçları, 10 Mayıs'ta "personel.meb.gov.tr" adresinde duyurulacaktır.

Atama yapılan öğretmenlerin tebligat, ayrılma ve başlama işlemleri ise 1 Temmuz'dan itibaren gerçekleştirilecektir.

Editör: Haber Merkezi