Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi, zihinsel veya fiziksel engelleri sebebiyle askerlik görevini yerine getiremeyen bireyler için özel bir etkinlik düzenledi. Bu etkinlik, geleneksel bir askerlik kutlaması olan 'Askerlik Kına Eğlencesi' olarak gerçekleşti. 49 kişi, vatani görevlerini bir gün olsun deneyimleme fırsatı buldukları bu özel gecede, Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi'nin organizasyonuyla askere uğurlandı.

Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde gerçekleşen etkinliğe, Bursa Merkez Komutanı Albay Memduh Yanmaz, Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Yıldız, Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Elvan Atay Özkan, Engelliler Meclisi Genel Sekreteri Ayhan Zembilci, Büyükşehir Belediyesi Meclisi Engelliler Komisyonu üyesi Sinan Nergiz, askeri yetkililer ve engelli bireylerin aileleri katıldı.

Salona dev Türk bayrağı eşliğinde giren asker adayları, bando marşları eşliğinde coşkuyla yürüyüş yaptılar. Engelli genç kızların taşıdığı kına tepsileriyle yapılan bu yürüyüş, büyük bir coşkuyla karşılandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından protokol üyeleri, gençlerin ellerine kına yaktılar. Aileler, asker kıyafeti içindeki çocuklarıyla bol bol hatıra fotoğrafı çektiler ve duygusal anlar yaşadılar.

Kınalı Kuzular Için Asker Eğlencesi (9)

Etkinliğin sonunda düzenlenen kına eğlencesinde, asker adayları üniforma giymenin heyecanını yaşadılar ve doyasıya eğlendiler. Türk bayrağı motifli yazmaları omuzlarına takan engelli gençler, aileleriyle unutulmaz bir akşam geçirdiler.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Yıldız, geceyi düzenleyen Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi'ne teşekkür etti. Yıldız, "Cumhuriyet'i yaşatmak için her bir kahraman Mehmetçiğin kıymetli olduğunu" vurgulayarak, bu tür etkinliklerin önemine değindi.

Dorsesindeki kumları yola dökerek ilerledi Dorsesindeki kumları yola dökerek ilerledi

Bursa Merkez Komutanı Albay Memduh Yanmaz da gençlerin heyecanını ve parıltısını gözlemlediklerini belirterek, "Temsili askerlik hizmetlerini yerine getiren gençler, bizim için kahraman birer Mehmetçik olarak karşımızda duruyorlar. Onların vatan savunmasındaki kararlılığı, bizleri gururlandırıyor" dedi.

Engelliler Meclisi Genel Sekreteri Ayhan Zembilci ise 20 yıldır devam eden bu güzel geleneği destekleyen herkese teşekkür etti.

Kınalı Kuzular Için Asker Eğlencesi (8)

Kınalı Kuzular Için Asker Eğlencesi (7)

Kınalı Kuzular Için Asker Eğlencesi (6)

Kınalı Kuzular Için Asker Eğlencesi (5)

Kınalı Kuzular Için Asker Eğlencesi (4)

Kınalı Kuzular Için Asker Eğlencesi (3)

Kınalı Kuzular Için Asker Eğlencesi (2)

Kınalı Kuzular Için Asker Eğlencesi (1)

Kaynak: HABER MERKEZİ