Kayseri'de 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’ndan eğitim amacıyla havalanan SF-260D tipi eğitim uçağı, henüz bilinmeyen bir sebeple düştü. Uçakta bulunan iki pilot şehit oldu. SF-260D tipi eğitim uçağı, Kayseri 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’ndan eğitim için kalktıktan sonra Kocasinan ilçesi Hasanarpa Mahallesi yakınlarında henüz bilinmeyen bir sebeple düştü. Kaza sonrası olay yerine polis, jandarma, AFAD ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri, pilotlar Uğur Yıldız ve Gökhan Özen’in şehit olduğunu tespit etti. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

Düşme Anı Görüntüleri Ortaya Çıktı

Kayseri 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’ndan eğitim uçuşu için havalanan SF-260D tipi eğitim uçağının düşme anına ilişkin güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde uçağın bir ay çekirdeği tarlasına düştüğü görülüyor.

Hatay'da mezarlıklarda hüzünlü bayram arifesi! Hatay'da mezarlıklarda hüzünlü bayram arifesi!

MSB'den Açıklama

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Kayseri’de meydana gelen askeri eğitim uçağı kazası ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, "12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı/Kayseri'de 4 Haziran 2024 tarihinde, henüz belirlenemeyen bir neden ile eğitim uçağının kaza kırıma uğraması sonucu kahraman silah arkadaşlarımız Hava Pilot Albay Uğur Yıldız ve Hava Pilot Albay Gökhan Özen şehit olmuşlardır. Olayın meydana geliş sebebi, kaza kırım ekibinin incelemesi ve idari tahkikat sonucunda açıklığa kavuşacaktır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz" denildi.

Bakan Güler'den Başsağlığı Mesajı

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, şehit askerler için yayımladığı başsağlığı mesajında, "Kahraman silah arkadaşlarımız, 4 Haziran 2024 tarihinde şehit olmuşlardır. Kahraman şehitlerimize şahsım ve Milli Savunma Bakanlığı mensupları adına Allah'tan rahmet; kederli ailelerine ve asil milletimize başsağlığı ve sabır dilerim" ifadelerini kullandı.

Olay Yeri İnceleme Çalışmaları Tamamlandı

Kayseri 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’ndan eğitim uçuşu için havalanan SF-260D tipi eğitim uçağının düşmesi sonucu 2 pilotun şehit olduğu kazaya ilişkin olay yeri inceleme ekipleri çalışmalarını tamamladı. Jandarma ekipleri, enkazın bulunduğu bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı. Enkaz kaldırma işlemlerinin gün sonuna kadar tamamlanacağı belirtildi.

Kayseri'de Eğitim Uçağı Düştü! Mürettabat Kayıp (1)

Kaynak: HABER MERKEZİ