Son zamanlarda ikinci el otomobil piyasasında hilekarlık yapan dolandırıcılar, araçların güvenliği açısından kritik olan airbaglere kadar uzanan sahtekarlıklara imza atıyorlar. Konya'da ekspertiz için kontrol edilen bir otomobilde, airbag bölümünden sünger çıkması şaşkınlık yarattı.

Usta oyuncu Ayten Gökçer hayatını kaybetti Usta oyuncu Ayten Gökçer hayatını kaybetti

Son zamanlarda ikinci el araç fiyatlarındaki artış, dolandırıcılık vakalarının artmasına neden oluyor. Dolandırıcıların otomotiv sektöründe gerçekleştirdikleri hileler şaşkınlık yaratıyor. Konya'da bir aracı ekspertize götüren oto ekspertiz uzmanı Şenol Uysal, yaptığı kontroller sırasında airbag yerine sünger yerleştirildiğini tespit etti.

“Airbag yerinde boş olan kısma kocaman bir sünger yerleştirmişler”

Oto ekspertiz uzmanı Şenol Uysal, aracın hayati öneme sahip parçası olan airbagin içinde sünger buldu. Uysal, "Airbaglerinin sağlam olduğu belirtilen bir araç geldi. Bu bilgiyi veren de büyük bir firma. Ancak, tabeladan ziyade ustalık önemli. Aracın airbaglerini kontrol ettiğimizde, beyin bölümünde arıza kodu çıkmadı. Airbaglere direnç atılmış ve boş olan kısımlarına büyük süngerler yerleştirilmişti. Ayrıca, airbagin dış plastiğine de sarılmıştı. Airbag açık dediğimde, satıcı böyle bir şey olamayacağını söyledi. Kendisine durumu gösterdiğimde, airbag yerine sünger konduğunu görünce ikna oldu" dedi.

“Airbag testi kesinlikle her araçta yapılması gerekiyor”

Airbagin önemine vurgu yapan Uysal, “Bir kaza anında sağlam çalışan bir airbag hayat kurtarır. Küçük bir airbag bile büyük fark yaratabilir. İnsanların hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Bu nedenle, her araçta airbag testi mutlaka yapılmalı. Airbaglerin arızalarının kontrol edilmesi hayati öneme sahip. Dış kısmındaki plastik parça değiştiğinde mağduriyet yaşanabiliyor, bu yüzden vatandaşlarımızı dikkatli olmaları konusunda uyarıyorum” dedi.

Editör: Haber Merkezi