Hamas, BM Ateşkes Önerisini Kabul Etti

Filistin'in önde gelen siyasi ve askeri grubu Hamas, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Gazze Şeridi'nde ateşkes çağrısı yapan kararını kabul ettiğini duyurdu.

İsviçre'deki Ukrayna-Rusya zirvesine katılacak Fidan'ın yapacağı açıklamalar belli oldu İsviçre'deki Ukrayna-Rusya zirvesine katılacak Fidan'ın yapacağı açıklamalar belli oldu

Hamas Yetkilisi: İsrail'in Ateşkes Taahhüdü ABD'nin Sorumluluğunda

Hamas yetkilisi Sami Abu Zuhri, ateşkes detaylarının dikkatlice müzakere edilmesi gerektiğini vurguladı. Abu Zuhri, İsrail hükümetinin gelecekteki bir ateşkese bağlı kalma taahhüdünün ABD'nin sorumluluğunda olduğunu belirtti.

"ABD yönetimi, BM Güvenlik Konseyi kararını uygulayarak İsrail'i derhal savaşı sona erdirmeye zorlama konusundaki taahhütlerini yerine getirme sınavını vermelidir."

Hamas: Arabulucularla İşbirliğine Hazırız

Hamas'ın akşam yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin Gazze'de tamamen geri çekilme, esir değişimi, yeniden yapılanma ve kalıcı ateşkesi onaylayan kararının memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

"Halkımızın talepleri ve direnişiyle tutarlı olan bu ilkelerin uygulanması konusunda dolaylı müzakerelere girişmek için arabulucularla işbirliği yapmaya hazırız."

Biden: Hamas Ciddiyetini Kanıtlamalı

ABD Başkanı Joe Biden, Hamas'ın ateşkes istediğini söyleyen kararın, grubun ciddiyetini kanıtlama fırsatı olduğunu belirtti.

"Hamas ateşkes istediğini söylüyor. Bu anlaşma, ciddi olduklarını kanıtlamak için bir fırsat."

Blinken: Umutları Yeşerten Karar

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Hamas'ın ateşkes önerisini desteklemesini "umutları yeşerten bir karar" olarak nitelendirdi. Blinken, Hamas yönetiminin ateşkesi desteklediğini bizzat duymak istediğini de ifade etti.

"Bu planların önceden oluşturulması büyük önem taşıyor."

Kaynak: rss