Bursa Nilüfer Belediyesi, 14 Mayıs Dünya Eczacılık Günü vesilesiyle Dr. Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi'nde önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Etkinliğe, araştırmacı, yazar ve öğretim görevlisi Mert Sandalcı'nın yanı sıra Bursa Eczacı Odası Başkanı Adnan Erakın da konuk olarak katıldı. Sandalcı, eczacılık tarihine dair önemli bilgileri paylaşırken, Erakın ise eczacıların karşılaştığı zorluklara vurgu yaptı.

Eczacılar, Nilüfer Belediyesi Dr. Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi’nde Buluştu (2)

Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Okan Şahin'in yanı sıra CHP Bursa eski Milletvekili ve Eczacı Ceyhun İrgil, Bursa Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erakın ve birçok eczacı etkinliğe katıldı. Başkan Erakın, konuşmasında meslektaşlarının gününü kutladı ve pandemi, deprem gibi zorlu zamanlarda dahi mesleki sorumluluklarıyla hastaların yanında olduklarını vurguladı. Erakın ayrıca, kesintisiz ilaç ve eczacılık hizmetlerinin sürdürülmesi için büyük çaba harcadıklarını dile getirdi. Türk Eczacılar Birliği'nin bu yılki Eczacılık Haftası temasını "Eczacı Varsa Hayat Var" olarak belirlediklerini açıkladı.

Eczacılar, Nilüfer Belediyesi Dr. Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi’nde Buluştu (3)

Erakın, mesleki zorluklara da dikkat çekerek döviz kuru farklılıklarından bahsetti. Mevcut Euro kurunun Türk Lirası karşılığının, aslında piyasadaki Euro kurundan farklı olduğunu belirten Erakın, bu durumun uluslararası ilaç firmalarının Türkiye pazarından çekilmelerine ve hastaların ilaç bulma zorluklarına yol açtığını ifade etti. Enflasyona bağlı olarak artan işletme maliyetlerinin eczacıları zorladığını ve ekonomik zorluklarla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Erakın ayrıca, sağlık bütçesinden ilaca ayrılan payın artırılması gerektiğini ve kontrollü olmayan eczacılık fakültelerinin istihdam sorununa neden olduğunu belirtti. Yeni mezun eczacılar için yeni istihdam politikalarının uygulanması gerektiğini vurguladı ve eczacı sayısının artırılması gerektiğini dile getirdi.

Eczacılar, Nilüfer Belediyesi Dr. Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi’nde Buluştu (4)

Tarım ve hayvancılığa destek güçlenerek sürecek Tarım ve hayvancılığa destek güçlenerek sürecek

Ardından, araştırmacı, yazar ve öğretim görevlisi Mert Sandalcı, "Ne İçin Eczacılık Tarihi" konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Sandalcı, eczacılık tarihine dair bilgileri aktarırken kendi deneyimlerinden de örnekler verdi.

Mert SandalciMert Sandalci 1Adnan Erakin

Kaynak: HABER MERKEZİ