BURSA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala, sağlık hizmetlerine erişimin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini vurgulayarak, özellikle dar gelirli ve emekli vatandaşların ilaç katılım paylarının alınmaması gerektiğini belirtti. Pala, bu konuda Çalışma ve Sağlık Bakanlarına soru önergeleri vererek durumu sorguladıklarını ancak henüz cevap alamadıklarını ifade etti.

Bursa'da feci son! Kendini bıçaklayan genç adam hayatını kaybetti Bursa'da feci son! Kendini bıçaklayan genç adam hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Prof. Dr. Kayıhan Pala Bursa'da Bize önemli açıklamalarda bulundu.

Dar Gelirli Vatandaşların İlaç Katılım Payı Sorunu

Milletvekili Pala, katılım payının genel sağlık sigortası bütçesi içindeki oranının %2'nin altında olduğuna dikkat çekerek, bu payın alınmasının sağlık sistemine büyük bir katkı sağlamadığını belirtti. Ayrıca, her yıl genel sağlık sigortasından sigorta fonuna aktarılan paraların yalnızca sağlık hizmetlerine harcanması gerektiğini vurguladı. Pala, "İnsanlar ilaç alırken, doktora giderken kamu kurumlarından herhangi bir katılım payı ödemesin diye bir mücadele içindeyiz" dedi.

Meclis ve Komisyonlarda Sağlık Mücadelesi

CHP Bursa Milletvekili, meclis ve komisyon toplantılarında sağlıkla ilgili konuları gündeme getirmeye devam edeceklerini söyledi. Pala, özellikle hava kirliliği ve şeker hastalığı gibi sağlık sorunlarının ülke genelindeki etkilerine dikkat çekti ve bu konularda yapılan araştırmaları öne çıkardı.

Bursa Chp Milletvekili Kayıhan Pala Bursa'da Biz'e Önemli Açıklamalarda Bulundu (2)

Şehir Hastaneleri ve Sağlık Politikaları Üzerine Eleştiriler

Kayıhan Pala, şehir hastanelerinin finansmanı ve yönetimine yönelik eleştirilerde bulundu. Şehir hastanelerine ayrılan bütçenin sağlık hizmetlerinin geneline oranla çok yüksek olduğunu ve bu durumun diğer sağlık kurumlarına kaynak aktarımını sınırladığını ifade etti. Ayrıca, şehir hastanelerinin yabancı şirketlere satılmasının sağlık sektöründe ciddi riskler barındırdığını belirtti.

Bursa ve Türkiye'nin Sağlık Sistemi

Milletvekili, Bursa'nın sağlık altyapısının güçlendirilmesi gerektiğini, Çekirge Devlet Hastanesi gibi köklü kurumların korunması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, sağlık hizmetlerinin daha iyi bir finansman ve yönetimle verilebileceğini ve bu yönde çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Bursa Chp Milletvekili Kayıhan Pala Bursa'da Biz'e Önemli Açıklamalarda Bulundu (4)

Eğitim ve Toplumsal Sorunlar

CHP'nin eğitim ve toplumsal sorunlara yaklaşımını da açıklayan Pala, eğitimde çağdaş ve bilimsel bir yaklaşımın benimsenmesi gerektiğini, CHP'nin bu yönde politikalar geliştirdiğini söyledi. Ayrıca, yerel yönetimlerde CHP'nin iktidar olmasıyla birlikte bu politikaların daha etkin bir şekilde uygulanacağını ifade etti.

CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, sağlık ve eğitim başta olmak üzere birçok konuda mevcut hükümet politikalarına eleştiriler getirirken, bu sorunların çözümü için CHP olarak sürekli mücadele edeceklerini belirtti.

Bursa Chp Milletvekili Kayıhan Pala Bursa'da Biz'e Önemli Açıklamalarda Bulundu (3)

Muhabir: Ahmet Azizoğlu - Emre Yazıcı