ABD Dışişleri’nde üst düzey istifa ABD Dışişleri’nde üst düzey istifa

İsrail'in Gazze Şeridi'nde binlerce sivili katletmesi ve bölgedeki yoğun saldırıların devam etmesi, dünya genelinde tepki çekmeye devam ediyor. Tel Aviv yönetiminin saldırılarına en büyük desteği veren ABD yönetimine karşı, başkent Washington'da binlerce kişi protesto gösterisi düzenledi.

Binlerce Filistin destekçisi, üzerinde hayatını kaybeden Filistinlilerin isimlerinin yazılı olduğu dev kırmızı bir pankartla Beyaz Saray’ı kuşattı. Göstericiler, "Netanyahu saklanamazsın. Seni soykırımcı olarak yargılayacağız", "Biden saklanamazsın", "Biz kırmızı çizgiyiz", "Özgür Filistin" sloganları atarken, "Biden’in kırmızı çizgisi yalan", "Soykırım bizim kırmızı çizgimiz", "İsrail’e silah ambargosu" yazılı pankartlar taşıdı.

Polisin biber gazı ve sis bombasıyla müdahale etmesine rağmen devam eden gösteride bir Filistin destekçisi konuşma yaparak, "Buradan Biden'a, Kongre'ye ve tüm dünyaya mesaj gönderiyoruz" dedi ve ateşkes çağrısında bulundu.

ABD Gizli Servisi'nin yaptığı açıklamada güvenlik önlemleri alındığı belirtilirken, Beyaz Saray'ın karşısındaki Lafayette Parkı'nda toplanan kalabalık nedeniyle bazı yolların trafiğe kapatıldığı ifade edildi. ABD Başkanı Joe Biden, Fransa'daki Normandiya Çıkarması'nın 80. yıl dönümü törenlerine katılmak üzere bulunuyor.

Editör: Haber Merkezi