Özellikle büyük şehirlerde, kapalı alanlarda çalışma, zaman ve stres yönetimi zorlukları, birçok kişinin vitamin takviyelerine yönelmesine neden olmuştur.

Ancak kontrolsüz kullanılan ve güvenilir olmayan kaynaklardan alınan vitaminler, yaşam kalitesini artırmak yerine sağlık risklerine yol açabilir.

TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, Tarım ve Orman Bakanlığı onaylı 'takviye edici gıdaların' eczane dışı noktalardan satın alınmasının sağlık üzerinde olumsuz etkiler doğurabileceğini vurgulayarak şunları ifade etti:

"İNTERNETTE SATILAN ÜRÜNLERİN YARISI SAHTE"

"Aktarlarda, internet gibi platformlarda satılan içeriği belirsiz ürünler sağlığa ciddi tehdit oluşturabilir. Çünkü bunlar, ilaç formunda sunulan ve içerisinde ilaç bileşenleri bulunan ürünlerdir. Vatandaşa, 'Bunlar ilaç değil, rahatlıkla istediğin yerden alarak istediğin şekilde kullanabilirsin' gibi yanıltıcı bilgiler vermek hatalıdır."

Uzmanından salgın uyarısı: Sineklere dikkat! Uzmanından salgın uyarısı: Sineklere dikkat!

"Öncelikle, vatandaşlarımıza eczacılar olarak bu tür ürünleri eczanelerimizden almalarını öneriyoruz. Bu 'ilaç olmadığı' iddia edilen takviye edici gıdaları lütfen eczanelerimizden satın alın ve kullanmadan önce bizimle danışın. Hele internetten cazip tekliflere kapılarak alışveriş yapmayın. Çünkü Dünya Sağlık Örgütü, internetten satılan ürünlerin yarısının sahte olduğunu belirtmektedir."

"Her ilacın diğer ilaçlarla etkileşimi olabilir ve bu konuda size en doğru bilgiyi verebilecek meslek mensuplarından biri de eczacılardır. Eczacılarımız, vatandaşların sağlık bilgilerini Sağlık Bakanlığı'nın Reçetem Bilgi Sistemi ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun Medula sistemi üzerinden kontrol ederek bu tür takviye edici vitaminler için ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Hekim ve eczacı gözetimi olmadan kullanılan bu ürünler ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu nedenle, ilaç formundaki takviye gıdaların Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılarak sadece eczanelerde satılması, halk sağlığı açısından son derece önemlidir."

Editör: Mehmet Avşar