Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, "Programımızın etkinliğini gözlemliyoruz ve finansal göstergelerimizde olumlu bir iyileşme görüyoruz" açıklamasında bulundu. Ayrıca, artan güven ve sağlam finansal istikrarın dezenflasyona önemli bir katkı sağlayacağını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CDS tarafından ölçülen risk priminin geçen yıl mayıs ayından bu yana 435 baz puan düşerek, 2020 yılı şubat ayından sonraki en düşük seviyesi olan 268 baz puana gerilediğini belirtti. Ayrıca, Merkez Bankası'nın brüt rezervinin 134,4 milyar dolara ulaştığını ve swap hariç net uluslararası rezervlerde son bir buçuk aydaki iyileşmenin 42 milyar dolar olduğunu ifade etti.

AB, gaz alımında Türk Akım'a geçiyor AB, gaz alımında Türk Akım'a geçiyor

Bakan Şimşek, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ekonomi programının etkin olduğunu ve finansal göstergelerin geliştiğini duyurdu.

Şimşek, geçen yıl mayıs ayına göre 435 baz puan azalarak 2020 yılı şubat ayından sonraki en düşük seviyesi olan 268 baz puana gerileyen CDS'nin risk primine dikkat çekti ve şu değerlendirmelerde bulundu:

"2023 yılı ağustos ayından itibaren kesintisiz olarak gerileyen Kur Korumalı Mevduat stoku yüzde 36 azalırken, nominal düşüş 1,2 trilyon liraya ulaştı. Bu dönemde, TL mevduatların toplam içindeki payı 14 puan arttı. Merkez Bankası brüt rezervi 134,4 milyar dolara ulaşırken, swap hariç net uluslararası rezervlerde son bir buçuk aydaki iyileşme 42 milyar dolar oldu. Programımızın olumlu sonuçları ve artan güven ile güçlenen finansal istikrar dezenflasyona önemli katkı sağlayacak."

Şimşek'in değerlendirmeleriyle, finansal göstergelerin iyileşmesiyle ilgili umut verici bir döneme girildiği gözlemleniyor.

Editör: Haber Merkezi