CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, esnafın karşı karşıya olduğu kredi sıkıntısıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Yeşiltaş, "Kamuda tasarruf adı altında atılan adımların gerçekten ekonomiye etkili olabilmesi için lüks harcamalardan başlanması gerektiğini, ancak bunun yapılmadığını ve bunun sonucunda ekonominin yükünün esnaf, çiftçi, memur ve tüm emekçilere yıkıldığını bir kez daha gösterdi. AKP'nin, esnafın ekonomik gücünü artırmak yerine onlara ek yükler yüklediğini ifade etti."

Halkbank aracılığıyla Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri'ne verilen hazine destekli kredilerin geri ödemelerine geriye dönük olarak zam yapıldığını belirten Yeşiltaş, "Esnaf zaten borç altında eziliyorken bu zam esnafı daha da zor duruma soktu" dedi.

Esnaf kefalet kredilerinin faizlerinin yüzde 100'ün üzerinde artırıldığını ve bu artışın sadece yeni kredi alanları değil, mevcut kredileri devam edenleri de etkilediğini vurgulayan Yeşiltaş, "2021'den sonra çekilen tüm kredilere yüzde 7,5 olan faiz oranının yüzde 17'ye, yüzde 15 olan faiz oranının ise yüzde 24'e çıkarıldığını belirtti. Bu kararın esnafı olumsuz etkileyeceği açıktır ve kabul edilemez" dedi.

Yeşiltaş, AKP'nin "esnafa destek" vaadiyle verilen kredilerin seçim dönemi sonrası geri çekilmesini eleştirerek, "Esnafımız aldatıldı ve mağdur edildi. Bu kararın faturası sadece ekonomik başarısızlık değil, aynı zamanda vicdansızlıktır. Bu faiz artışı esnafımızı ciddi şekilde zor durumda bırakacak" ifadelerini kullandı.

Nilüfer’de 19 Mayıs Bayramı coşkusunda Ceza Konseri Nilüfer’de 19 Mayıs Bayramı coşkusunda Ceza Konseri

Yeşiltaş, "Faiz enflasyonun sonucudur" şeklindeki iddiaları eleştirerek, AKP'nin ekonomik krizi daha da derinleştirdiğini belirtti ve ekonomideki dengesizliğin esnafı olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Son olarak, Yeşiltaş, AKP'ye seslenerek, "Esnafın sesine kulak verin ve bu hatalardan dönün" çağrısında bulundu.

Kaynak: HABER MERKEZİ