Mehmet Şimşek, Hazine ve Maliye Bakanı olarak, Mayıs ayında yıllık enflasyonun zirve yapmasının ardından beklenildiği gibi hızla azalacağını vurgulayarak, "Bu durum, enflasyonla mücadelede bir geçiş dönemini tamamlayıp dezenflasyon sürecine girmemizi sağlayacak." şeklinde konuştu.

'Enflasyon keskin şekilde düşecek'

Şimşek, Nisan ayında enflasyonun beklentilere uygun olarak %3,18 seviyesinde gerçekleştiğine dikkat çekti ve şunları ekledi:

AB, gaz alımında Türk Akım'a geçiyor AB, gaz alımında Türk Akım'a geçiyor

"Politika çerçevemiz, ekonomideki dengeleme ve azalan cari açık, yeniden sağlanan bütçe disiplini, uluslararası kaynak girişindeki güçlü artış ve yerli yatırımcıların Türk lirasına olan ilgisi gibi faktörler aracılığıyla enflasyonla mücadeleyi güçlendiriyor. Mayıs ayında yıllık enflasyonun zirve yapmasının ardından beklediğimiz gibi keskin bir düşüş başlayacak. Bu durum, enflasyonla mücadeledeki geçiş dönemini sonlandırarak dezenflasyon sürecine adım atmamızı sağlayacak. Dezenflasyonla birlikte, beklentilerdeki iyileşme daha da belirgin hale gelecek ve enflasyondaki düşüşü destekleyecek."

Editör: Haber Merkezi