Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, aralıklı oruç ve doğal beslenme önerileriyle tanınan saygın bir Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı, 69 yaşında hayatını kaybetti.

Yörükoğlu'nun vefatı şu sözlerle duyuruldu:

Jayden Oosterwolde, Galatasaray iddialarını yalanladı Jayden Oosterwolde, Galatasaray iddialarını yalanladı

"Sayın hocamız Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu'nun vefatını derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Türkiye'nin yetiştirdiği en değerli hekimlerden biri olan hocamız, tıp bilimine yaptığı katkılar ve toplum sağlığı adına gerçekleştirdiği çalışmalarla daima hatırlanacak. Yörükoğlu Ailesine ve sevenlerine sabır diliyoruz. Başımız sağ olsun..."

DR. YAVUZ YÖRÜKOĞLU KİMDİR?

1955 yılında Ankara'da dünyaya gelen Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, ülkemizin tanınmış bilim adamlarından ve Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı merhum Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu'nun oğludur. Çocukluk yıllarının bir kısmını ve ilkokulun ilk üç yılını ABD'de geçirdikten sonra, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini TED Ankara Koleji'nde tamamladı.

1979 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun olan Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, uzmanlık eğitimini Hacettepe Üniversitesi Kalp-Damar Cerrahisi Bölümü'nde tamamladı. Vatani görevini bitirdikten sonra, bir yıl İngiltere'de Cambridge Üniversitesi Papworth Hospital'da, ardından iki yıl Londra St. Thomas Hastanesi'nde çalıştı.

Yurda döndükten sonra SSK Ankara Hastanesi'nde şef muavini ve şef olarak görev yaptı. 1984 yılında doçentlik unvanını kazandı. SSK Etlik İhtisas Hastanesi’nde kurucu başhekim olarak önemli bir rol üstlendi. 1998 yılında, ABD Alabama Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etti.

Yurda döndükten sonra mesleğine özel sektörde devam eden Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, 2005 yılında Ankara Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nın kurucu kadrosunda yer aldı. 2006 yılında profesör unvanını aldı ve yedi yıl boyunca bu üniversitede öğretim üyesi olarak görev yaptı. Yörükoğlu, kariyerine serbest hekim olarak devam etmekteydi.

Editör: Emre YAZICI