Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün destekleriyle Ehli Sanat Sinema ve Kültür Derneği tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen ‘Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Türkiye Kültür Festivali programları kapsamında gerçekleştirilen etkinlik, ‘Maziden Atiye Uzay Havacılık ve Teknoloji’ temasıyla düzenlendi. Festivalin final gecesi, Gökmen Uzay Havacılık Merkezi’nde yapıldı ve en iyi 7 senaryo ile en iyi 4 film ödüllendirildi.

Bursa'da jetski faciası: Genç kızdan acı haber geldi Bursa'da jetski faciası: Genç kızdan acı haber geldi

Türkiye’nin ilk interaktif uzay havacılık eğitim merkezi GUHEM, Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali ödül gecesine ev sahipliği yaptı. BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, açılış konuşmasında, ileri teknolojili üretim hedeflerinde özgüveni yüksek gençlerin en önemli aktörler olduğunu vurguladı.

Şenocak, azim, inanç ve kararlılıkla çalışan gençlerin kazandıkları yeni ufuklarla Türkiye’nin hedeflerine yol gösterici olacağını belirtti ve GUHEM’in bu hayalle başlayan sürecin somut bir çıktısı olduğunu ifade etti.

‘Maziden Atiye’ Yolculuk Beyaz Perdede (2)

"GUHEM Ülkemizin Uzay Yolculuğuna Güç Katıyor"

Alparslan Şenocak, Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ilk 5 merkezi arasında yer alan GUHEM’in Türkiye’nin ilk milli uzay programında yer aldığını hatırlattı. Türkiye’nin uzay sektöründe dünya ile rekabet edebilen sürdürülebilir bir yapıya kavuşması için nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyduğunu belirten Şenocak, "Bu benzersiz merkez, sadece ülkemizin değil, dünyanın uzay havacılık tarihine altın harflerle ismini yazdıran öncü şahsiyetlerin çalışmalarını da sergilemektedir. ‘Maziden Atiye Uzay Havacılık ve Teknoloji’ alt başlığıyla organize edilen festivalimizde, uzay ve havacılık alanında iz bırakanların başarı öykülerinden esinlenilerek yazılan senaryoları ödüllendirdik. Gelecek kuşaklara aktarılacak çalışmalarda aktif rol oynayan tüm sanatçılarımızı ve emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum." dedi.

‘Maziden Atiye’ Yolculuk Beyaz Perdede (3)

"Bilim Dünyasının İlk Kaşiflerini Günümüze Taşıdık"

Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali Başkanı Eda Sürmeli, festivalin bu yıl 11.’sini gerçekleştirdiklerini ve ‘Maziden Atiye Uzay Havacılık ve Teknoloji’ temasıyla kurguladıklarını belirtti. Sürmeli, "Dünyanın sayılı uzay havacılık ve eğitim merkezinde güzel bir etkinlik gerçekleştiriyoruz. GUHEM, maziden atiye açılan bir kapı. Festivalimizin bu yılki temasının bir amacı vardı. 1.300 yıl önce batı medeniyeti büyük problemlerle karşı karşıya idi. Doğuda ise bilginin altın çağı yaşanıyordu. Bu yıl, bilim dünyasının ilk kaşiflerinin izini günümüze taşımayı hedefledik. 11 yıldır bu amaca ortak olan Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Sinema Genel Müdürlüğümüze, BTSO'ya, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze ve Bursa Valiliğimize teşekkür ediyorum." dedi.

‘Maziden Atiye’ Yolculuk Beyaz Perdede (4)

Onur Ödülü Mohammad Reza Aslani'ye Verildi

Ödül töreninde bu yılın onur ödülü, şair, yönetmen ve sinema teorisyeni Mohammad Reza Aslani’ye takdim edildi. Yönetmen Aslani, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, "Bu önemli gecede bu ödüle layık görülmekten dolayı şükranlarımı sunuyorum. Tarihi bir şehir olan Bursa’ya davet ettiğiniz için teşekkür ederim. Bu festivalin amacı çok farklı. Gençlere ilham olan bir organizasyon yapılıyor. Burada olmak benim için bir onur." dedi. Ardından programda geçmişten geleceğe tiyatro ve filmlerden oluşan bir görsel etkinlik gerçekleştirildi.

En İyi Tematik Senaryolar Ödüllendirildi

7 tematik senaryo yarışmasının birincileri ve en iyi 4 kısa film yönetmeni ödüllerini aldı. 'Abbas İbni Firnas' kategorisinde en iyi senaryo ödülü Endülüslü Abbas senaryosu ile Abdül Jalil Namanjanov’a, 'Ali Kuşçu' temasında en iyi senaryo ödülü Kefiş senaryosu ile Muhammed Mamadiar Uuluğ’a, 'El Cezeri' kategorisinde Paradigma ile Ezgi Özay’a, 'Uluğ Bey' kategorisinde Zici Sultani senaryosu ile Alpha Oumar Diolla’ya, 'Fergani' kategorisinde Ferhan senaryosu ile Yasin Erdoğan’a, 'Hazerfen Ahmet Çelebi' teması en iyi senaryo Bin Fenli Çelebi senaryosu ile Rasul Saltykov’a, 'Meryem El Usturlabi' teması en iyi senaryo ödülü ise Arşın Annesi Meryem senaryosu ile Musa Çalışkan’ın oldu.

‘Maziden Atiye’ Yolculuk Beyaz Perdede (5)

Belgesel ve Kısa Filmler Ödüllendirildi

Senaryo ödüllerinin ardından en iyi deneysel film ödülü ve aynı zamanda BTSO Mansiyon ödülü 'Kota' filmi ile Serdal Altun’a verildi. En iyi belgesel film ödülü ise 'YAREN' filminin yönetmeni Mehmet Ali Poyraz’a, en iyi animasyon film ödülü 'M.O.H.K' ile Kaan Bora Topçu’ya, en iyi kurmaca kısa film ödülü ise 'The Experiment Ark Project' ile Baran Karaoğlan’a takdim edildi. Programa, Vali Yardımcısı Rıza Gençoğlu, Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan Batmaz ve Haşim Kılıç, BTSO Meclis Divan Üyesi Gülçin Güleç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer ile sanat ve iş dünyası temsilcileri katıldı.

‘Maziden Atiye’ Yolculuk Beyaz Perdede (6)

‘Maziden Atiye’ Yolculuk Beyaz Perdede (7)

Kaynak: HABER MERKEZİ