Apple, 2024 mali yılının ikinci çeyreği olarak belirlediği ve 30 Mart'ta sona eren üç aylık döneme ilişkin finansal raporunu kamuoyuna duyurdu.

Rapora göre, bu dönemde şirketin geliri yıllık %4'lük bir azalışla 90,8 milyar dolara düştü. Geçen yılın aynı döneminde ise gelir 94,8 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

TikTok, canlı yayından para kazananlar için yeni düzenleme getirecek TikTok, canlı yayından para kazananlar için yeni düzenleme getirecek

Piyasa beklentisi, Apple'ın bu dönemdeki gelirinin 90,01 milyar dolar olacağı yönündeydi.

Şirketin net karı ise aynı dönemde %2 azalarak 23,6 milyar dolara düştü. Geçen yılın aynı döneminde net kar 24,2 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Şirketin hisse başına karı bu dönemde 1,52 dolardan 1,53 dolara yükseldi. Apple ayrıca, 110 milyar dolarlık hisse geri alımı programını duyurdu.

Bu miktar, şirketin tarihindeki en büyük hisse geri alımı olma özelliği taşıyor.

iPHONE SATIŞLARI YÜZDE 10'UN ÜZERİNDE AZALDI

Apple'ın bu dönemde akıllı telefon ve tablet satışları düşerken, bilgisayar satışları ise arttı.

30 Mart'ta sona eren üç aylık dönemde iPhone satışlarının tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre %10,5 azalarak 45,9 milyar dolara düştü.

Aynı dönemde iPad satışlarının tutarı %16,7 azalışla 5,56 milyar dolara gerilerken, Mac satışlarının tutarı %3,9 artışla 7,5 milyar dolara yükseldi.

Editör: Haber Merkezi