AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'yı bombalamayı durdurması durumunda, ertesi gün barış görüşmelerine başlanabileceğini ifade etti.

Roma'ya giden Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu seçimlerine ilişkin kampanya çalışmaları için Antonio Tajani ve gençlerle bir araya geldi. Tajani aynı zamanda Forza Italia'nın lideri ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı.

'PUTİN BOMBALAMAYI DURDURURSA ERTESİ GÜN BARIŞ GÖRÜŞMELERİ YAPILABİLİR'

İtalyan medyasında yer alan haberlere göre, von der Leyen, Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili değerlendirme yaparak, "Putin bombalamayı durdurursa, hemen ertesi gün barış görüşmelerine başlanabilir. Ancak barış süreci, Ukrayna tarafından yönetilmeli. Bu, Ukraynalıların hakkıdır." şeklinde konuştu.

AB Komisyonu Başkanı, İkinci Dünya Savaşı sonrasında bir barış düzeni kurduklarını ve Rusya'nın buna meydan okuduğunu belirtti.

VON DER LEYEN'E FİLİSTİN PROTESTOSU

von der Leyen, gençlerle toplantı yapmak için gittiği mekana gelirken, "Utanın" ve "Özgür Filistin" sloganları eşliğinde 10 kişilik bir grup tarafından protesto edildi.

Ursula von der Leyen, özel bir televizyon kanalına verdiği demeçte, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının kıtadaki güvenlik algısını değiştirdiğini ve ortak savunma konusunun önem kazandığını belirtti. Ayrıca, bir sonraki uzun vadeli AB bütçesinin savunma harcamalarını artırma gerekliliğine dikkat çekti.

İsrail'in saldırısı Gazze'de bir hastanenin daha kapanmasına sebep oldu İsrail'in saldırısı Gazze'de bir hastanenin daha kapanmasına sebep oldu

İtalyan basını, von der Leyen'in Roma ziyareti sırasında İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile görüşmemesinin dikkat çekici olduğunu belirtti.

Editör: Haber Merkezi