BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Lazzarini, Gazze'deki İsrail saldırılarının devam ettiği bir ortamda herkesin güvende olmadığını vurgulayarak, "Yardım çalışanları ve BM personeli hedef olmamalıdır, asla" ifadesini kullandı.

BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, X sosyal medya platformunda, Gazze'de BM aracına yapılan saldırıya dair bir çalışanın hayatını kaybettiği olayla ilgili bir paylaşım yaptı.

Gazze'de bir BM güvenlik personelinin daha öldürüldüğünü belirten Lazzarini, Gazze'de BM adına çalışan birçok kişinin öldürüldüğünü vurguladı.

Lazzarini, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana sadece UNRWA'dan 188 personelin hayatını kaybettiğini belirterek, "Gazze'de, yardım çalışanları dahil hiç kimse güvende değil" dedi.

İsrail Başkonsolosluğu önünde Refah protestosu! 'Özgür Filistin' İsrail Başkonsolosluğu önünde Refah protestosu! 'Özgür Filistin'

Lazzarini ayrıca, "Gazze'de yardım çalışanları ve BM personeli hedef alınmamalıdır, asla" uyarısını yineledi.

BM aracına saldırı

Bugün İsrail basınında yer alan haberlere göre, Gazze Şeridi'nde bir araca yapılan saldırıda bir BM çalışanının öldüğü bildirildi. Saldırının sorumlusu henüz belirlenmedi.

Filistinli kaynaklar, İsrail güçlerinin BM logosu ve bayrağı bulunan bir araca ateş açtığını belirtti.

Editör: Mehmet Avşar