20 Üniversitede 71 Yeni Yazılım ve Yapay Zeka Programı

YÖK Başkanı Erol Özvar'dan Açıklama

YÖK Başkanı Erol Özvar, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında 20 üniversitede yazılım ve yapay zeka alanlarında toplam 71 yeni programa öğrenci kabul edileceğini duyurdu. Bu programlar arasında 51 ön lisans ve 20 lisans programı yer alıyor.

Genç Nüfusun Talebi Göz Önünde Bulunduruldu

Özvar, üniversite kontenjanlarının belirlenmesinde genç nüfusun yükseköğretime olan talebinin dikkate alındığını vurguladı. Özvar, "Kalite standartlarını koruyarak bu talebe cevap vermeye çalışıyoruz." dedi.

Darüşşafakalı kızlara İngiltere'den tam burs Darüşşafakalı kızlara İngiltere'den tam burs

İstihdam İmkânlarına Uygun Adımlar

Özvar, üniversite programlarının istihdam imkânlarına uygun olarak belirlendiğini ifade etti. "İstihdam açısından öne çıkan alanlarda yeni programlar açıyoruz. Bunlar arasında yapay zekaya yönelik olanlar özellikle öne çıkmaktadır." diye konuştu.

Üniversite Hayatının Önemi

Özvar, üniversite hayatının bir deneyim olarak değerli olduğunu vurguladı. "Üniversitede elde edeceğiniz akademik ve teorik birikim çok önemlidir. Ancak üniversite hayatını bununla sınırlı görmemek gerekir. Diploma çok kıymetlidir ama tek başına her kapıyı açabilecek bir anahtar değildir." dedi.

Ders Dışı Kazanımlara Önem Verin

Özvar, öğrencilere ders dışı kazanımlara önem vermeleri tavsiyesinde bulundu. "Teoriye dayalı öğrenmelerinizin yanında sizi geleceğe hazırlayacak uygulamalara ve ders dışı kazanımlara önem verin." ifadelerini kullandı.

YKS Sonucunun Tek Belirleyici Olmadığına Dikkat

Özvar, YKS sonucunun hayatı belirleyen tek şey olmadığına vurgu yaptı. "Başarılı ya da başarısız YKS'de alacağınız sonuç ne olursa olsun bunu hayatınızı belirleyen tek şey olarak görmeyin. Her durumda çalışmaya, kendinizi geliştirmeye ve geleceğe bakmaya devam edin." dedi.

Kaynak: rss