Konya Büyükşehir, NEÜ öğrencilerine ‘akıllı şehir, stratejiler ve uygulamaları’nı anlattı Konya Büyükşehir, NEÜ öğrencilerine ‘akıllı şehir, stratejiler ve uygulamaları’nı anlattı

Serebral palsi nedeniyle %76 engelli olan bir öğrenci, ince motor becerilerinde zorluk yaşadığı için YKS'de ek süre talebinde bulunmak üzere KDK'ya başvurdu.

Bir öğrenci, serebral palsi nedeniyle %76 oranında engelli olduğunu belirterek, parmak hareketlerinde ince beceri eksikliği yaşadığını ve kalem tutma, çizme, işlem yapma ve yazma gibi ince motor beceriler gerektiren durumlarda akranlarına göre daha yavaş olduğunu ifade etti. Bu sebeple, bu yıl gireceği Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) ek süre talebinde bulunmak için Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) başvurdu.

2022'de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yayımlanan yönetmelikte engelli öğrencilere ek süre verilmesinin kararlaştırıldığını ancak 2024'teki bir düzenlemeyle bu uygulamanın 2024-2025 eğitim öğretim yılı başına kadar ertelendiğini belirten öğrenci, başvurusunda bu yıl gireceği sınavda ek süreden yararlandırılmasını talep etmişti.

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), başvuruyu inceledikten sonra, 2024-2025 eğitim öğretim yılında yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) ek süre uygulamasının, başvurucu öğrencinin yıl kaybına uğramaması için 8-9 Haziran'da gerçekleştirilecek olan sınavda da uygulanması yönünde ÖSYM'ye tavsiyede bulunmuştu.

Yks Ye Girecek Engelli Adaylar Için Ek Süre Kararı

ÖSYM, Kamu Denetçiliği Kurumu'nun tavsiyesi üzerine, 2025'te başlaması planlanan ek süre uygulamasını hızlandırdı. Bu yıl gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS), okuyucu veya işaretleyici yardımı alan ancak ek süre hakkından faydalanmayan engelli adaylara 30 dakika ek süre verilmesi kararını aldı.

ÖSYM'nin kararında, "2024-YKS dahil yükseköğretime geçiş sınavlarında ek süreden faydalanma hakkı olmayan okuyucu veya işaretleyici yardımı alan engelli adaylara 30 dakika ek süre verilmesine karar verilerek, ilgili tavsiye kararınızda Başkanlığımıza yönelik belirtilen tavsiye uygulamaya alınmıştır." ifadesi kullanılmıştı.

Editör: Orhan ŞEKER