Sıcak yaz günlerinin gelmesiyle artan sinek popülasyonunun ve bu durumun salgın riskini artırabileceğinden bahseden Pandemi Bilim Kurulu Üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, "Bu konuya ciddi bir şekilde sistemli bir biçimde odaklanılması gerekiyor, aksi halde salgın hastalıklara neden olabilir" şeklinde uyardı.

Deprem bölgeleri daha riskli

Yaz aylarına yaklaşırken ve havalar ısınırken sinek popülasyonunda artış yaşanıyor, özellikle vatandaşlar sivrisineklerden etkileniyorlar. Prof. Dr. Yeşim Taşova, sivrisineklerin çeşitli mikropları taşıyabileceğine dikkat çekerek, artan sinek sayısının özellikle deprem bölgelerinde salgın hastalıklara neden olabileceğini belirtti. Bu duruma ciddiyetle yaklaşılması ve sistemli bir şekilde ele alınması gerektiğini vurguladı. Zamanında yapılacak müdahalelerin önemine değinen Prof. Dr. Taşova, örneğin larva dönemini kaçırmadan belediyeler ve Sağlık Bakanlığı'nın ortak çalışmalarla önlem alabileceğini ifade etti.

Türk üroloji uzmanı doktorlar yabancı doktorları eğitiyor Türk üroloji uzmanı doktorlar yabancı doktorları eğitiyor

Sivrisineklerin artışıyla ilgili endişeler

Gece sinekler yüzünden uyuyamadıklarını ve bu durumun çözüme kavuşturulmamasına anlam veremediğini dile getiren Fatma Keser, Adana'da geçmişte insanların sivrisinekler yüzünden sıtma hastalığı yaşadığını hatırlatarak, "Bence bu şekilde devam ederse salgın tehlikesi kapıda. Bu konuda belediyeleri, sağlık bakanlığını ve diğer yetkilileri göreve çağırıyoruz" dedi.

Editör: Haber Merkezi