Uludağ Enerji, enerji sektöründe hizmet veren büyük bir grup olarak, sadece enerji üretimi ve dağıtımıyla değil, aynı zamanda sosyal sorumluluk projeleriyle de öne çıkıyor. Uludağ Enerji Kurumsal İletişim Direktörü Yusuf Ziya Yüce Bursada Biz ile gerçekleştirdiği röportajda, şirketin sosyal sorumluluk projelerine ve iletişim stratejilerine dair önemli bilgiler verdi.

Yüce, Uludağ Enerji'nin sosyal sorumluluk projelerinin temelini, fayda odaklı yaklaşımın oluşturduğunu vurguladı. Kadına yönelik şiddet, sokak hayvanları, engelliler ve enerji verimliliği gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren projelerin devam ettiğini belirti. Özellikle sanatın projelerde önemli bir rol oynadığına dikkat çeken Yüce, tiyatro, konserler ve fotoğraf sanatı gibi alanlarda da etkinlikler düzenlediklerini ifade etti.

Şirketin düzenlediği fotoğraf sanatı yarışması ve içinde bulunan tiyatro topluluğu gibi girişimlerle sanatı desteklediklerini ve topluma kazandırmayı hedeflediklerini belirten Yüce, engelsiz Müzik Korosu konserleri gibi etkinliklerin engellilerle bir araya gelmeyi ve toplumsal farkındalık yaratmayı amaçladığını belitti.

Uludağ Enerji Kurumsal İletişim Direktörü Yusuf Ziya Yüce Bursada Biz'e Konuştu (3)

Yüce, sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra iletişim alanında da aktif olduklarını dile getirdi. Kendisinin de üniversitede dersler verdiğini ve iletişim seminerleri düzenlediğini belirten Yüce, genç meslektaşlarına sektöre alışmaları ve iletişim becerilerini geliştirmeleri için destek olduğunu ifade etti.

Bursalı Gencin Azmi, Bedensel Engelliler İçin 8 Bin Mavi Kapak Topladı Bursalı Gencin Azmi, Bedensel Engelliler İçin 8 Bin Mavi Kapak Topladı

Uludağ Enerji'nin dijitalleşme ve sürdürülebilirlik konusundaki çabalarına da değinen Yüce, şirketin kağıt israfını azaltmak ve çevreye duyarlılığını artırmak için çalıştıklarını belirtti. Her yıl bin fidan dikme gibi uygulamalarla doğaya verdikleri önemi vurgulayan Yüce, sürdürülebilir faaliyetlerin hem enerji sektörü hem de insanlık için önemli olduğunu vurguladı.

Son olarak, iletişimin önemine değinen Yüce, iletişim departmanlarının şirketler için hayati bir rol oynadığını, Bu departmanların şirketleri krizlere karşı koruduğunu, işlerini daha iyi anlatmalarını sağladığını ve paydaş ilişkilerini düzenlediğini ifade etti. Bu nedenle iletişim departmanlarını bir yatırım olarak görmek gerektiğini belirten Yüce, iletişim sektörüne adım atmak isteyen gençlere çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Uludağ Enerji'nin sürdürülebilirlik, sosyal sorumluluk ve etkili iletişim konularındaki çabaları, şirketin sektördeki öncü konumunu pekiştiriyor ve topluma olan katkılarını ön plana çıkarmaya çalışıyor.

Uludağ Enerji Kurumsal İletişim Direktörü Yusuf Ziya Yüce Bursada Biz'e Konuştu (1)

Enerji verimliliği üzerine çok sayıda projemiz var

Enerji verimliliği üzerine çok sayıda projeleri olduğunu belirten Direktör Yüce; "Biz enerji sektöründe hizmet veren büyük bir grubuz. Sosyal sorumluluk da bizim ana işlevlerimizden bir tanesi. çok sayıda sürdürülebilir sosyal sorumluluk projemiz var, bu projelerdeki temel unsur fayda yaratmak. Aslında baktığınız zaman kadına yönelik şiddet, sokak hayvanları, engelliler ve enerji verimliliği üzerine çok sayıda projemiz var halihazırda Hepsi devam ediyor. Biz hem konserler, hem tiyatrolar, hem de fotoğraf sanatı ile ilgili projeler yapıyoruz çünkü projelerimizde sanattan faydalanmayı doğru buluyoruz. Bu nedenle çok sayıda sanatsal projelerimiz var.  Fotoğraf sanatı ile ilgili bir yarışmamız var her yıl gerçekleşen. Bu yıl 10'uncusu düzenliyoruz. Tiyatro ile ilgili şirket içinde bir tiyatro topluluğumuz var, çalışma arkadaşlarımız her yıl bir oyuna hazırlanıyor ve sergiliyorlar. Konser alanında da engelsiz Müzik Korosu konserimiz var, burada engelli kardeşlerimizle beraber çalışma arkadaşlarımız bir arada birlikte şarkılar söyleyerek konserler veriyorlar. Bu stratejimiz gereği herkese hizmet etmek, her alanda faaliyet yürütmekle ilgili bir olay. " dedi.

10 yıldır üniversitede derslere giriyorum

Yaklaşık 10 yıla aşkın süredir üniversitelerde seminerler ve dersler veren Yüce; "Ben yaklaşık 10 yıldır aynı zamanda üniversitede Derslere giriyorum. Son zamanlarda değil aslında 10-12 yıldır aynı zamanda iletişim seminerleri ve konferansları veriyorum. Bunun nedeni şu: hem genç meslektaşlarımızı sektöre alıştırmak, onları iyi bir iletişimci yapmaya katkı sağlamak, hem de iletişimi aslında her yerde anlatabilmek. Çünkü iletişim anlatılabildikçe ancak yayılan ve anlaşılabilen bir olay doğal olarak mümkün olan her ortamda, her fırsatta Biz iletişim konuşmak istiyoruz, iletişimi anlatmak istiyoruz. Bu herkes için çok faydalı. Bu projeler gönüllü ve sürekli projeler." dedi.

Biz grup olarak projelerin dijitalleşmesi, kağıt israfından uzaklaşmak ve sürdürülebilir olması konusunda çok çaba sarf eden bir grubuz. Bunun için faturalarımızı d ijitalleştiriyoruz insanların şubeye gelmeden dijitalde abone olması için çalışmalar yapıyoruz. Her yıl 1000 fidan ekiyoruz doğaya tükettiğimiz kağıdın karşılığı olarak doğal olarak baktığınızda projelerin dijitalleşmesi, şirketin dijitalleşmesi, kağıt israfının azalması bizim için çok önemli, çevre dostu olmaya çok dikkat ediyoruz.  Bu aslında hem enerji sektörü için önemli hem de insanlık için önemli bütün şirketlerin sürdürülebilir faaliyetleri, çevre dostu faaliyetleri ve toplumsal fayda faaliyetlerini önemsemesi talep ediyoruz biz de.

İletişimi hedefleyen öğrencilere bir kaç tavsiye

Son olarak İletişimi hedeflefen öğrencilere tavsiyeler veren Yusuf Ziya Yüce, sözlerini şu şekilde tamamladı: "iletişim çok önemli bir bilim dalı ve kalifiye uzmanların çalıştığı bir bilim dalı. O nedenle ben iletişimi hedefleyen iletişimci olmak isteyen öğrencilere birkaç tavsiye verebilirim: Öncelikle İletişim Fakültesi okumalılar, Bence bu onlara çok büyük bir ayrıcalık sağlayacak. mesleklerinden vazgeçmemeliler. Çünkü her meslekte olduğu gibi bizim mesleğimizde de zorluklar var maalesef doğal olarak bunları vazgeçmeyerek yollarına devam etmeliler. mutlaka iletişim stratejisi olan, iletişim çıktıları olan şirketlerde çalışmalarını öneririm bu onları daha değerli kılacak. İletişim bir takım işi doğal olarak takım çalışmasına yatkın olmaları çok önemli. İletişim kendini geliştirme işi kendilerini geliştirmeleri çok önemli. Yani aslında temel olan farklı olmak iyi iletişimci farklı olan iletişimcidir o nedenle bütün gençlere iletişim sektörünü öneririm. İletişim sektörüne geçtiklerinde de farklı olabilmeyi, değişik bakabilmeyi kazanabilmelerini öneririm. Ben markaların iletişim departmanların önemsemesi gerektiğini düşünüyorum çünkü iletişim departmanları şirketleri krizlere karşı daha korunaklı hale getirir, iletişim departmanları şirketlerin daha kolay işlerini anlatmasını sağlar, iletişim departmanları şirketlerin diğer paydaşlarla olan ilişkilerini düzenler doğal olarak bu departmanı bu uzmanları bir harcama kaydı olarak değil bir yatırım amacı olarak görmek gerekir onun için iletişim departmanlarını şirketlere yerleştirmek şirketlerde kurmak şirketlerin orta ve uzun vadedeki aslında başarılarına olumlu katkılar sağlar."

Uludağ Enerji Kurumsal İletişim Direktörü Yusuf Ziya Yüce Bursada Biz'e Konuştu (4)

Kaynak: HABER MERKEZİ