Mayıs ayı itibarıyla milyonlarca araç sürücüsünü ilgilendiren trafik sigortasında yeni bir dönem başladı. Bu tarihten sonra aylık trafik sigortası primi artışları, hasar maliyet endeksine göre belirlenecek. Temmuz ayı için güncellenen oranlar da açıklandı. Peki, ortalama bir hususi araç için sigorta bedeli ne kadar? Sigorta uzmanları, kasko yaptırmak için en uygun zamanı belirtti.

Temmuz Ayı İçin Prim Artış Oranı %3.5

1 Temmuz itibarıyla geçerli olacak trafik sigortası prim artış oranı %3.5 olarak belirlendi. Peki, iyi ve kötü sürücüler arasındaki fark ne kadar? Ortalama bir hususi otomobil için ne kadar ödeniyor? Son dönemde kasko fiyatlarında bir düşüş yaşanıyordu. Kasko yaptırmak için haziran ayı en ideal zaman mı?

Uzman Görüşleri: Sigorta Prim Artışları ve Kasko Fiyatları

Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı, konuyla ilgili merak edilenleri açıkladı. Bağcı, "Trafik sigortası prim artışları maliyet endeksine göre belirlenecekti. Araç fiyatları, parça fiyatları ve onarım maliyetleri dikkate alınacaktı. TÜİK'in verileri baz alınarak fiyat artışları belirlenecekti. Haziran ayında %3.5'lik bir artış yapılmıştı, temmuz ayında da aynı oran belirlendi. Ancak sigorta şirketleri bu oranların düşük olduğunu belirterek itiraz ediyor" dedi.

Trafik Sigortasında Oranlar Güncellendi! İyi Sürücü Ve Kötü Sürücü Arasında Fark Ne Kadar Oldu

Sigorta Şirketlerinin Talepleri ve İyi-Kötü Sürücü Ayrımı

Sigorta şirketleri, kötü sürücüleri sigorta yapmaktan kaçınıyor. Yılda 3'ten fazla kaza yapan sürücülerden kaçınmak istiyorlar. Türkiye'de 22 milyon sürücü hiç kaza yapmazken, 1.2 milyon sürücü ise yılda bir veya daha fazla hasar yapıyor. İyi sürücüler, kötü sürücülerin primlerini ödediklerinden şikayetçi.

Bağcı, "Sigorta şirketleri, trafik sigortası primlerinin düşük olduğunu belirtiyor. Serbest tarifeye geçilmesi yönünde talepler var. Kötü sürücülerden daha fazla prim alalım, iyi sürücülere indirim yapalım diyorlar" ifadelerini kullandı.

Taban ve Tavan Fiyat Uygulaması

Tüketici Konfederasyonu olarak iyi sürücülere taban fiyat uygulanmasını, kötü sürücülerde ise tavanın biraz daha yükseltilmesini öneriyoruz. Serbest fiyata karşıyız. Ülkemizde kaza oranlarının düşürülmesi gerekiyor. Avrupa ile kıyaslandığında, Türkiye'deki trafik kazası sayısı benzer ancak ölüm oranı 3 kat daha fazla. Kazayı önleyici tedbirlerin artırılması gerekiyor.

Ortalama Bir Araç İçin Sigorta Bedeli

Ortalama hususi bir araç sahibi, ilk kez sigorta yaptıracaksa 4'üncü kademeden 9560 TL trafik sigortası bedeli ödüyor. Elektrikli araçlar için bu bedel ortalama 8604 TL civarında.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan enflasyon açıklaması Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan enflasyon açıklaması

Kötü Sürücüler İçin Kişiye Özel Fiyatlama

Yılda 3'ten fazla kaza yapan kişilerin rehabilitasyona tabi tutulması ve ehliyetlerinin alınması gerektiğini belirten Bağcı, "Ehliyet ceza puanlarının sigorta şirketlerine açılması ve kişiye özel fiyatlama yapılması gerekiyor" dedi.

Kasko Yaptırmak İçin En İdeal Ay: Haziran

Haziran ayında kasko fiyatlarında indirim devam ediyor. Kasko poliçesi yaptırmak için en uygun zaman haziran ayı. Temmuz başında araç maliyetlerinde beklenen artışlar, kasko fiyatlarını yukarı çekecektir. Haziran ayında kasko yaptırmak, olası fiyat artışlarından etkilenmemek adına en mantıklı seçenektir.

Kaynak: HABER MERKEZİ