Ticaret Bakanlığı, İsrail ile devlet düzeyinde alınan önlemlerin ikinci aşamasına geçildiğini duyurarak, "İsrail'e yönelik ihracat ve ithalat işlemleri, tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulmuştur" açıklamasında bulundu.

Ticaret Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre, Türkiye, İsrail hükümetinin Gazze'ye sürekli insani yardım akışına izin verinceye kadar yeni alınan tedbirleri kesin ve kararlı bir şekilde uygulayacak.

Türkiye, İsrail ile olan tüm ticaretini sonlandırdı

Ticaret Bakanlığı, Türkiye'nin İsrail ile tüm ticaretini durdurduğunu açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Devlet düzeyinde alınan önlemlerin ikinci aşamasına geçildiği ve İsrail'le ilgili ihracat ve ithalat işlemlerinin tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulduğu" belirtildi.

İzmir'de 2 yaşındaki Emir'den acı haber İzmir'de 2 yaşındaki Emir'den acı haber

Açıklamada ayrıca, "Bilindiği gibi, İsrail’in Filistin'e yönelik uluslararası hukuk ve insan haklarına aykırı saldırıları neticesinde bugüne kadar 15 bini çocuk, 35 binden fazla Filistinli sivil hayatını kaybetmiş, yaklaşık 78 bin Filistin vatandaşı ise yaralanmıştır" denilerek, Türkiye'nin çatışmaların sona erdirilmesi, insani kayıpların ve fiziki yıkımın önlenmesi, kalıcı ateşkesin sağlanması ve iki devletli çözümün gerçekleştirilmesi için yoğun çaba sarf ettiği vurgulandı.

Türkiye, İsrail ile yapılan tüm ticaretini durdurdu

Ülkemiz, Gazze halkının yardımına koşarak başta gıda, sağlık ve tıbbi yardım malzemeleri olmak üzere gemi ve uçaklarla on binlerce ton insani yardımı bölgeye ulaştırmış, binlerce hastayı tahliye ederek Filistinli kardeşlerimizin yanında olmuştur.

Ancak, İsrail'in sebep olduğu katliam, insani felaket ve fiziki yıkım devam etmiş, uluslararası ateşkes çabalarını reddetmiş ve insani yardımları engellemiştir. Türkiye, bu duruma tepki olarak 9 Nisan 2024'ten itibaren geçerli olmak üzere, 54 ürün grubunun İsrail'e ihracatını kısıtlamıştır.

Alınan kararda, İsrail'in Gazze'de derhal ateşkes ilan etmesi ve yeterli miktarda insani yardım akışına izin vermesi durumunda kısıtlama tedbirlerinin devam edeceği belirtilmiştir. Ancak, İsrail Hükümeti'nin saldırgan tutumunu sürdürdüğü ve Filistin'deki insani trajedinin kötüleştiği gözlemlenmektedir.

Bu çerçevede, devlet düzeyinde alınan tedbirlerin ikinci aşamasına geçilerek, İsrail'le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulmuştur.

İsrail Hükümeti, Gazze'ye kesintisiz ve yeterli miktarda insani yardım akışına izin verinceye kadar Türkiye, bu yeni tedbirleri kesin ve kararlı bir şekilde uygulayacaktır.

Ayrıca, işgal altında yaşamak zorunda kalan Filistinli kardeşlerimizin bu kısıtlamalardan etkilenmemesi için Ticaret Bakanlığı ile Filistin Milli Ekonomi Bakanlığı arasında gerekli çalışmalar koordine edilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti devleti, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Filistinli kardeşlerimizin haklı davasını desteklemeye devam edecektir.

Editör: Haber Merkezi