Ticaret Bakanlığı'nın İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğle, anten ve ana kart gibi belirli telefon parçalarının ithalatında ileriye dönük olarak uygulanacak gözetim sürecinin esasları belirlendi.

Buna göre, "Her türlü antenler ve anten yansıtıcıları; bunların aksam-parçaları (sadece telefon cihazlarına ait olanlar)" için adet başına 5 dolar, "Diğerleri (sadece telefon cihazlarına ait ve üzerinde en az bir bileşen bulunan kartlar (ana kartlar da dahil)" için adet başına 100 dolar, "Diğerleri (Telefon cihazlarına ait diğer aksam ve parçalar)" için adet başına 5 dolar ve "Diğerleri" olarak tanımlanan eşyalar için adet başına 35 dolar gözetim uygulanacak.

Samsun'da sevgilisini öldürüp teslim olmuştu: Ağırlaştırılmış müebbet istendi Samsun'da sevgilisini öldürüp teslim olmuştu: Ağırlaştırılmış müebbet istendi

Akıllı cep telefonu üretiminde kullanılmak üzere tamamen demonte haldeki aksam ve parça ithalatında bu tebliğ hükümleri uygulanmayacak.

Ancak, belirtilen eşyalar sadece İthalat Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen gözetim belgesiyle ithal edilebilecek.

Tebliğ, yayımının ardından 30 gün içinde yürürlüğe girecek.

Avrupa Birliği'ne uyum düzenlemesi

Bakanlık tarafından alınan tarife ve sınıflandırma kararlarını içeren Gümrük Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ ile, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından alınan bazı eşyaların sınıflandırılmasına ilişkin kararların Türkiye mevzuatına uyumlaştırılması hedeflendi.

Editör: Haber Merkezi