TCMB Başkanı Karahan: "2026 Yılında Tek Haneli Enflasyona Ulaşacağımızı Öngörüyoruz"

Bankalarımızın ve reel sektörümüzün borç çevirme oranları artarken borçlanma maliyetleri azalmıştır.

Karahan, özellikle nisan ayı başından itibaren TL mevduat payındaki artışın hızlandığını ve artışın KMM hesaplarındaki çözülmenin yanında döviz tevdiat hesaplarından kaynaklandığını belirtti.

Siyah ürünler zamlandı! Siyah ürünler zamlandı!

Rezervlerin 145 milyar doların üzerine çıktığını ve Merkez Bankası'nın net döviz pozisyonunun 70 milyar dolar iyileştiğini söyleyen Karahan, "Bu durum TL varlıklara yönelik pozitif döngünün başladığını göstermektedir" dedi.

Mayıs ayı itibarıyla enflasyonun yıllık bazda %75,5 seviyesinde gerçekleştiğini bildiren Karahan, enflasyonun mayıs ayında en yüksek seviyeye ulaşacağını ve sonrasında düşeceğini paylaştı.

"Dezenflasyon patikamıza göre haziran ayından başlayarak manşet enflasyon yılın kalanında her ay gerileyecektir. Baz etkisiyle yaz aylarında bu gerileme belirgin olacaktır."

Aylık enflasyonun ana eğiliminin takip edildiğini vurgulayan Karahan, hizmet enflasyonundaki katılığın ve yüksek seyrin enflasyonist baskıları canlı tuttuğunu belirtti. Enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceğini ifade etti.

Ana eğilimde beklenen gerileme ile birlikte enflasyon tahminlerinin 2024 yıl sonu için %38, 2025 yıl sonu için %14 seviyesinde belirlendiğini söyleyen Karahan, "2026 yılında tek haneli enflasyona ulaşacağımızı öngörüyoruz" dedi.

"Enflasyon tahminlerimiz para politikası sıkılığını belirlerken kullandığımız ara hedef görevini görmektedir. Enflasyon beklentilerinin tahmin patikamıza yakınsamasını dikkat takip etmeye devam edeceğiz."

TCMB'nin yeşil dönüşüme destek veya iklim değişikliği ile mücadele konusunun doğrudan görevleri arasında yer almadığını söyleyen Karahan, yeşil dönüşümden kaynaklanacak risklerin enflasyona etkilerini yakından takip ettiklerini belirtti.

Yeşil dönüşümün birçok yönden fırsatlar sunduğunu ve yeni yatırımların ülke ekonomisine katkı vereceğini ifade etti. Son dönemde sürdürülebilir finansman alanında artış görüldüğünü ve yurt dışından sağlanacak kaynakların yeşil dönüşüm finansmanını kolaylaştıracağını söyledi.

Kaynak: rss