Meclis Başkanvekili Karaca: Kapitalizm, Ekokırımın Faili

Doğayla İlişkimiz Tersine Döndü

Meclis Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, "İnsanlık tarihinin büyük kısmında doğa büyük, toplum küçüktü. Ancak kısa bir süre önce bu oran tersine döndü. Şimdi doğa bizi savuruyor." diyerek doğayla ilişkimizin tersine döndüğünü belirtti.

Madeni 5 TL'nin piyasaya çıkış tarihi belli oldu Madeni 5 TL'nin piyasaya çıkış tarihi belli oldu

Kapitalizm: Kayıpları Toplumsallaştırmak

Karaca, çevre kirliliğinin ve yok oluşun faili olarak kapitalizmi gösterdi. "Kapitalizm, karlı olmayan insan ve çevre arasındaki dengeyi bozuyor. Kayıpları toplumsallaştırıyor." dedi.

Başka Bir Dünya Kurma Şansı

Karaca, "Bu yüzyılın ortalarında iklim krizinin olumsuz etkilerinden korunmuş bir yer kalmayacak." uyarısında bulundu ve "Başka bir dünyayı ancak bu dünyada kurma şansımız var." dedi.

Meclis'te Doğayı Koruma Süreci

Karaca, Meclis'te doğal afetleri önleyecek ve iklim krizini tetikleyen çalışmaları durduracak bir süreç yaşatmayı diledi.

Gündem Dışı Konuşmalar

Meclis gündemine geçilmeden önce üç milletvekili gündem dışı söz aldı:

  • AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan: Tokat'a yapılan yatırımlar
  • DEM Parti Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan: DEDAŞ'ın elektrik kesintileri
  • CHP Uşak Milletvekili Ali Karaoba: Uşak'ın sorunları

Uşak'ın Hastane Sorunu

CHP Uşak Milletvekili Karaoba, Uşak'ın Türkiye'de devlet hastanesi olmayan tek şehir olduğunu ve yürüyerek gidilebilen iki hastanenin yıkılıp şehir dışına bir devlet hastanesi kurulduğunu söyledi.

Uşak Milletvekili Güneş'in Yanıtı

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, Uşak'taki devlet hastanelerinin depreme dayanıksız olduğu için yeniden yapıldığını ve merkeze 134 bin metrekare kapalı alana sahip bir hastane yapıldığını açıkladı.

Kaynak: rss