Yayman, "Yasaklamalara karşı çıksak da, maalesef Türkiye'de durumun bu yöne evrilebileceğini görmek zorundayız. Ne yazık ki, TikTok gibi platformlarla olan ilişkimizde sadece sözlerle veya önerilerle ilerleme kaydedemiyoruz" dedi.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman'ın başkanlığında toplandı, en son dijital gelişmeleri ele almak üzere bir araya geldi. Komisyon Başkanı Yayman, sosyal medyadaki trolleşme fenomeninin tehlikelerine vurgu yaptı. Yayman, trolleşmenin sadece gazetecilik sahasını değil, siyaseti ve günlük yaşamı da tehdit ettiğini ifade etti. Bu durumun yönetilemez, sürdürülemez ve kabul edilemez olduğunu vurgulayan Yayman, bu sorunla başa çıkmanın aciliyetine işaret etti.

"TÜRKİYE'DE TİKTOK SÜRECİ YASAKLAMAYA KADAR GİDEBİLİR"

Yayman, TikTok gibi popüler sosyal medya platformuyla ilgili en son gelişmeleri değerlendirdi.

Yayman, "Aralık ayında komisyonumuza geldi, arkadaşları dinledik; önemli ve temel sorular sorduk." şeklinde konuşarak şunları ifade etti:

Yayman, şu ifadelerle konuşmasını sürdürdü: "Kamu Politikaları Direktörü, 'Bu soruların bazılarına sözlü, bazılarına ise yazılı cevap vereceğiz' dedi. Ancak gelen cevaplar ne ikna edici ne de tatmin ediciydi. Sorulan sorulara uygun değildi. Özellikle içerik paylaşımları konusunda ciddi eleştiriler alıyoruz. Artık sınırların aşıldığı bir noktadayız. Hepimiz milletvekilleri olarak ifade özgürlüğünü ve düşünce özgürlüğünü savunuyoruz. Sansüre ve yasaklara karşıyız. Ancak, kamu düzeninin sağlanması da önemli. Hepimizin çocukları var. Onların ve ailelerin korunması gerekiyor. Gençlerin sağlıklı bir şekilde yetişmesi için çaba sarf etmeliyiz. Kişisel olarak komisyonumuzun yasaklara karşı olduğunu belirtmek isterim. Ancak, bu konuda harekete geçmemiz gerekiyor. TikTok Amerika'da yasaklanıyor. Biz yasaklara karşı olabiliriz, ancak Türkiye'de de benzer bir durumla karşılaşabiliriz. Ne yazık ki, burada sözlerle, tavsiyelerle veya ricayla mesafe alamıyoruz."

"X'İ TÜRKİYE'DE TEMSİLCİLİK AÇMAYA DAVET EDİYORUZ"

Yayman, Türkiye'de faaliyet gösteren X platformunu ülkede bir temsilcilik açmaya davet etti.

Arjantinli bilim insanları, yeni etobur dinozor türünü keşfetti Arjantinli bilim insanları, yeni etobur dinozor türünü keşfetti

Yayman, TBMM çatısı altında tüm dijital platformlara seslenerek şunları dile getirdi: "Hiç kimse dokunulmaz değil; yasama, yargı ve yürütme güçlerinin üstünde kendini göremez. Ülkemizin kanunları ve hukuku herkes için geçerlidir. Benzer şekilde, Kanada, Fransa, İngiltere, Avusturya, Danimarka gibi ülkelerle iş birliği yaparken olduğu gibi, burada da hukuka ve kanuna uymak zorundasınız. Bu konular çok defa ele alındı ve son kez tekrar ediyorum: X platformunu bir kez daha Türkiye'ye gelmeye çağırıyoruz. Verdiğiniz sözleri tutun veya sonuçlarına katlanın. 'Temsilcilik açacağız' dediniz ancak bunu yerine getirmediğiniz görülüyor. Yeni bir oryantasyon sürecine girdiniz, bu da anlayışla karşılanabilir. Ancak, diğer tüm sosyal ağlar Türkiye'ye gelip görüşlerini, Türkiye'deki faaliyetlerini paylaşırken X'in aynı yaklaşımı sergilemesini bekliyoruz."

Editör: Kadir Kurtay