Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu Değişiklikleri

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu değişiklik teklifi görüşmeleri devam ediyor. Teklif yasalaşırsa terör örgütleriyle eylem birliği içinde olan, yardım eden, kamu imkanlarını bu örgütleri desteklemek için kullanan veya kullandıran ve bu örgütlerin propagandasını yapan uzman erbaşların sözleşmeleri feshedilecek.

Madeni 5 TL'nin piyasaya çıkış tarihi belli oldu Madeni 5 TL'nin piyasaya çıkış tarihi belli oldu

Harp Malulü Gaziler Derneği'ne Şehitlerin Anne Babaları da Üye Olabilecek

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği'ne şehitlerin anne ve babaları da üye olabilecek.

Sözleşmeli Erler Subay ve Astsubay Servislerini Kullanabilecek

Sözleşmeli erbaş ve erler bundan sonra subay ve astsubay servislerini kullanabilecek.

1999 Sonrası Sigortası Olanlara Yaş Şartı Aranmadan Emeklilik

1999 yılı sonrası sigortası başlayan ve 1 Şubat 2018 yılı sonrası emekliye sevkedilen personele, yaş şartı aranmaksızın 25 hizmet yılının tamamlaması halinde emekli aylığı bağlanacak.

Öğretmenlik Mesleği ve Milli Eğitim Akademisi Kanunu Teklifi

Bu hafta meclise sunulması beklenen iki yeni kanun teklifinden biri Öğretmenlik Mesleği ve Milli Eğitim Akademisi Kanunu Teklifi. Teklifte Milli Eğitim Akademisi'nin kurulması ve atama öncesinde akademide öğretmenlere eğitim verilmesine ilişkin düzenlemeler yer alacak. Öğretmenlere yönelik şiddette cezaların artırılması da bu düzenleme içinde olacak.

9. Yargı Paketi

9. yargı paketiyle ilgili hazırlıklar da tamamlandı. Teklifle, "Devletin güvenliği veya siyasal yararları aleyhine suç işleme" başlığı Türk Ceza Kanunu'na (TCK) girecek.

Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları aleyhine yabancı bir devlet veya organizasyonun stratejik çıkarları veya talimatı doğrultusunda suç işleyenler, 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Suçun, milli güvenlik açısından stratejik önemi haiz birimler ile proje, tesis ve hizmetleri yerine getiren kurum ve kuruluşlarda görev yapanlar tarafından işlenmesi halinde verilecek ceza bir kat artırılacak.

Kaynak: rss