SpaceX'in Starship Roketi 4. Test Uçuşunu Başarıyla Tamamladı

ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX'in geliştirdiği dünyanın en büyük ve en güçlü uzay roketi Starship, dördüncü test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Starship, 9 Mart Çarşamba günü TSİ 15.50'de Teksas eyaletindeki Starbase alanından fırlatıldı. Starship ve Super Heavy olarak bilinen ilk aşama iticisi, uçuşun ardından Meksika Körfezi'ne ilk kez yumuşak iniş gerçekleştirdi. Test uçuşunda, her iki aşamada da ana hedefler başarıyla yerine getirildi.

Apple'den yapay zeka bekleyenleri üzecek haber Apple'den yapay zeka bekleyenleri üzecek haber

SpaceX'in sahibi Elon Musk, "Birçok döşeme kaybı ve hasarlı bir kanada rağmen Starship okyanusa yumuşak bir iniş yapmayı başardı! Tebrikler SpaceX ekibi, destansı bir başarıya imza attınız." dedi.

Starship'in üçüncü uçuşunda, atmosfere yeniden girişi sırasında iletişim kopmuştu. Önceki üç deneme uçuşunda, ilk aşama iticisi Super Heavy, ayrılmanın ardından Meksika Körfezi'ne çakılmıştı. Starship ise atmosfere yeniden girişi sırasında infilak etmişti.

İlk iki test uçuşu da hüsranla sonuçlanmıştı. Kasım 2022'deki ikinci test uçuşunda Starship, fırlatmadan yaklaşık 2,5 dakika sonra havada infilak etmiş, Nisan 2021'deki ilk test uçuşunda ise fırlatmadan yaklaşık 4 dakika sonra motorlarda gerçekleşen arıza nedeniyle patlayarak Meksika Körfezi'ne düşmüştü.

Starship, 30 metre genişliğinde ve yaklaşık 400 metre yüksekliğinde. SpaceX, bu roketi insanları Mars'a ve aya götürme hedefiyle tasarladı.

Kaynak: rss