Bursa Büyükşehir Belediyesi, 2024'ü "Nâzım Hikmet Yılı" olarak ilan ederek şairin anısına çeşitli etkinlikler düzenliyor. Bu kapsamda hazırlanan "Bursa'da Özgür Bir Gün" adlı sergi 3-9 Haziran tarihleri arasında Tayyare Kültür Merkezi'nde ziyaretçilere açık olacak.

Osmangazi'de Kurbanlıklar hijyenik ortamlarda kesildi Osmangazi'de Kurbanlıklar hijyenik ortamlarda kesildi

Sergi, Nâzım Hikmet'in Bursa'daki tek özgür fotoğrafını da barındırıyor. Yazar ve aynı zamanda Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı olan Güney Özkılınç'ın "Nâzım'ın Bursa Yılları" adlı eserine göre Nâzım Hikmet, 24 Mayıs 1936 tarihinde ilk kez kelepçesi olmadan muhabir olarak Bursa'ya gelmiş ve arkadaşı karikatürist Cemal Nadir'in Tayyare Kültür Merkezi'nde açtığı sergiyi haber yapmak için buraya adım atmış.

Şarkılarla, Şiirlerle Nâzım Hikmet (1)

Serginin açılışında Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Şafak Baba Pala, Nâzım Hikmet'in birçok şiirini ve mektubunu Bursa'da yazdığını ve şairin yıl boyunca çeşitli programlarla anılacaklarını söyledi. Pala, serginin bir fotoğrafın hikayesini anlattığını da sözlerine ekledi.

Şarkılarla, Şiirlerle Nâzım Hikmet (1)

Serginin açılışının ardından "Çok şükür yaşıyoruz-Şarkılarla, şiirlerle Nâzım Hikmet" dinletisi gerçekleşti. Hakan Pişkin ve Yeşim Koçak tarafından Nâzım Hikmet'in şiirleri okunurken, solistler Vedat Sakman, Gülcan Altan ve Jehan Barbur usta şairin eserlerini seslendirdi. Dinletide Nâzım Hikmet'e ait önemli dizeler Bursalılara sunuldu ve sanatçılar büyük alkış aldı.

Programın sonunda Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Şafak Baba Pala tarafından sanatçılara ve gecede emeği geçenlere çiçek takdim edildi. (Ahmet Yasin Azizoğlu)

Şarkılarla, Şiirlerle Nâzım Hikmet (8)

Şarkılarla, Şiirlerle Nâzım Hikmet (7)

Şarkılarla, Şiirlerle Nâzım Hikmet (6)

Şarkılarla, Şiirlerle Nâzım Hikmet (5)

Şarkılarla, Şiirlerle Nâzım Hikmet (4)

Şarkılarla, Şiirlerle Nâzım Hikmet (3)

Şarkılarla, Şiirlerle Nâzım Hikmet (2)

Kaynak: HABER MERKEZİ