İstanbul'da Otizmli Öğrenci Mezuniyetten Men Edildi

İstanbul'da bir anaokulunda düzenlenen mezuniyet töreninde, otizmli bir öğrencinin sahneye çıkartılmadığı ortaya çıktı.

Görüntülerde, diğer öğrencilerle sahneye çıkartılmayan otizmli öğrencinin ailesiyle birlikte salonun bir köşesinde kutlama yaptığı görülüyor.

Bakan Göktaş'tan Açıklama

Olay sosyal medyada tepki çekerken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

İstanbul'daki bir anaokulunda düzenlenen mezuniyet gösterisine otizmli bir evladımızın alınmadığına ilişkin talihsiz görüntüler üzerine, evladımızın annesi ile telefonda görüştüm. Ezgi Hanıma engellilerimizin ve ailelerinin her zaman yanında olduğumuzu ve kendilerine ihtiyaç duyacağı her türlü desteği sağlayacağımızı ifade ettim.

Biz, çocuğun insanlığın ortak emaneti olduğuna inanan bir medeniyetin temsilcileriyiz. Çocuklar söz konusu olduğunda onlardan başka koruyacağımız hiçbir üstün yararın olmadığına inanırız. Bu çirkin ayrımcılığın güçlü bir şekilde karşısında, evladımızın ve ailesinin yanındayız. Her biri toplumumuzun ayrılmaz, vazgeçilmez parçaları olan engelli bireylere karşı sorumluluk bilincimizin samimiyet ve toplumsal duyarlılık temelinde gelişmesini temenni ediyorum.

Bayramda yola çıkacaklara uyarılar: Yoldayken yola bakacaksın! Bayramda yola çıkacaklara uyarılar: Yoldayken yola bakacaksın!

MEB Soruşturma Başlattı

Cumhuriyet gazetesinden Fahrettin Öztürk'ün aktardığına göre, olayla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) soruşturma başlattı.

Okul görevlisi ise devlet okulu oldukları için açıklama yapamayacaklarını, ancak MEB'in soruşturma başlattığını belirtti.

Kaynak: rss